Тиск на свободу слова в Україні у 2019 році посилився – ІМІ

Поділитися
Тиск на свободу слова в Україні у 2019 році  посилився – ІМІ В ІМІ назвали причини погіршення ситуації © Knews.kg
Вперше за три роки в Україні було вбито журналіста.

Минулого року в Україні почастішали випадки нападів та погроз на адресу журналістів, загалом було зафіксовано 243 випадки порушення свободи слова (235 випадків позаминулого року), повідомляє Інститут масової інформації із посиланням на підсумки річного моніторингу "Барометр свободи слова".

У 2019 році вперше за останні три роки було зафіксовано вбивство журналіста – 20 червня у лікарні помер жорстоко побитий черкаський журналіст Вадим Комаров. Загалом фізичну агресію до представників ЗМІ застосовували 172 рази.

Основними категоріями порушень свободи слова в Україні у 2019 році були:

- перешкоджання журналістській діяльності – 99 випадків (96 перешкоджань у 2018-му);

- погрози – 37 випадків (33 погрози у 2018-му);

- побиття – 23 випадки (31 побиття у 2018-му);

- ненадання доступу до інформації – 21 випадок (19 обмежень у 2018-му);

- кібератаки та юридичний тиск – по 18 випадків (15 кібератак, 13 випадків юртиску в 2018-му).

ІМІ

Зросла і кількість випадків цензури від медіавласників: якщо у 2018 році за аналогічний період було зафіксовано лише два, то у 2019-му – вже шість. Так, після зміни власника телеканалу ZIK (увійшов до групи підконтрольних проросійському політику Віктору Медведчуку – ред.) з нього звільнились сотні журналістів.

"Причина погіршення ситуації зі свободою слова полягає в несистемному підході до розслідувань порушень, зростанні тиску медіавласників і політиків, що теж сприяє дискредитації професії журналіста, а також у слабкій солідарності в середовищі журналістів", - наголосила керівниця відділу моніторингу свободи слова ІМІ Катерина Дячук.

Водночас під час президентських та парламентських виборів в Україні у 2019 році права журналістів майже не порушувалися - були зафіксовані лише нечисленні інциденти з боку членів виборчих комісій.

Серед регіонів України за кількістю порушень лідирує Київ та область (89 випадків) друге місце посідає Одещина (19 випадків), а третє – Волинь (15). Четверте місце дісталося Дніпропетровщині з 14 випадками, п'яте місце розділили Миколаївщина та Полтавщина (по 13 у кожній).

У тимчасово окупованих Росією Криму та Донбасі робота незалежних журналістів залишається практично неможливою, десятки інформаційних видань тут заблоковані, що є серйозним обмеженням свободи слова та порушенням міжнародних норм. Від обмеження доступу до джерел неупередженої інформації страждають й місцеві жителі.

Нагадаємо, наприкінці листопада колишня журналістка, депутат Верховної Ради від партії "Слуга народу" Ольга Василевська-Смаглюк заявила, що в Україні занадто багато свободи слова, пора і приглушити.

Так депутатка відреагувала на відеотрансляцію розмови волонтерки Марусі Звіробій та депутатки Софії Федини ("ЄС"), які обговорювали поїздку президента Володимира Зеленського у Золоте і його суперечку з добровольцями. Співрозмовниці констатували, що на фронті небезпечно, а голова держави, на їхню думку, нехтує безпекою, хоча "не безсмертний".

ДБР підготувало обом підозру за статтею 346 КК України – погроза або насильство щодо державного або громадського діяча.

Водночас пропозиція "слуги" Олександра Дубінського запустити газ у приміщення, де проходив форум за участю тодішнього президента Петра Порошенко, чи пропозиція ексдепутата Михайла Добкіна повісити низку політиків, висловлена в ефірі ZIK, залишилися поза увагою правоохоронців.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі