Від початку повномасштабного вторгнення 19 740 чоловіків, щоб уникнути призову, покинули Україну, нелегально перейшовши кордон. Про це повідомила ВВС.
За її даними ще приблизно стільки ж - 21 113 чоловіків - намагалися втекти, але були спіймані українською владою
Мотиви втікачів різні – приєднатися до родини за кордоном, навчатися чи просто заробляти на життя. ВВС розповідає і про випадки, коли українці навіть законно отримавши документи, що звільняють від призову, змушені були перетинати кордон нелегально, бо прикордонники ці документи ігнорували.
«Ми не знаємо, у який спосіб чоловіки втекли, проте знаємо, які методи використовували інші 21 113, яких спіймали під час спроби втечі», - кажуть у ВВС. Більшість - 14 313 - намагалися перетнути кордон пішки або вплав, решта покладалися на фальшиві «білі білети».
Багато втікачів загинуло, намагаючись втекти з України, перепливаючи непередбачуваною річку Тиса, аби опинитися у Румунії. Журналісти ВВС посилаються на відеокадри, де зафіксовано, як витягують на берег тіла чоловіків, які потонули, намагаючись перетнути цю річку.
У серпні президент України Володимир Зеленський назвав корупційними рішення, прийняті військово-лікарськими комісіями країни, які, за його словами, призвели до десятиразового збільшення звільнень з лютого 2022 року.
Представник президента у парламенті Федір Веніславський сказав BBC, що проблема є серйозною, проте зауважив, що кількість чоловіків, які виїхали або намагалися виїхати, не вплинула на військові зусилля.
«Я переконаний, що частка українців, готових захищати свою незалежність, суверенітет і свободу становить 95-99%», – сказав пан Веніславський.
Втім, журналісти ВВС схиляються до того, що, оскільки зіткнення з росіянами перетворюється у війну на виснаження, Україні потрібні всі солдати, яких вона може отримати.
Раніше повідомлялося, що Національна поліція викрила в місті Одеса організаторку схеми виїзду за межі України для чоловіків призовного віку. Жінка за 4500 доларів допомагала “клієнтам” знайти фіктивну дружину з інвалідністю.