Незважаючи на тиск окупантів, Україні вдається організовувати освітній процес на тимчасово окупованих територіях. Про це йдеться у статті аналітика громадянської мережі «Опора» Анатолія Бондарчука «ОКУПОВАНІ. Росіїзація української освіти на тимчасово окупованих територіях».
Наразі навчатися на ТОТ за українською програмою можливо дистанційно у форматі онлайн, екстерном або ж у форматі сімейного навчання. Офлайн-навчання за українською програмою там поки що неможливе.
Найпопулярнішим зараз є дистанційне онлайн-навчання. Це найзручніший варіант, зважаючи на вже отриманий досвід такого навчання під час локдаунів через COVID-19.
Наприклад, у Херсонській області 95 загальноосвітніх закладів освіти вирішили проводити навчальний процес дистанційно. Про це розповіла начальниця управління освіті і науки Херсонської ОВА Тетяна Юшко. За її словами, до адміністрації надійшло 44,5 тисячі заяв від батьків про організацію дистанційного навчання на окупованих територіях. Більшість їх перебувають на підконтрольних Україні територіях або за кордоном. Утім, є й ті, котрі залишаються на ТОТ.
«Наше завдання — не загубити жодної дитини, де б вона територіально не перебувала: на підконтрольній території України, за кордоном чи на окупованих територіях. Ситуація, яка склалася, кардинально змінює функцію школи. Тепер її головна мета — під тиском ворожої навали дати дитині підтримку та опору, а також відновити спілкування між дітьми», — каже Юшко.
Україні вдається організовувати освітній процес для дітей на окупованих територіях, навіть не зважаючи на залякування батьків, які не хочуть вести своїх дітей в школи, де почали викладати за російською програмою. Серед погроз окупантів – штрафи та позбавлення батьківських прав.