The Guardian: Найгірше, що Путін зараз може зробити з Україною - це оголосити мир

Поділитися
The Guardian: Найгірше, що Путін зараз може зробити з Україною - це оголосити мир © unsplash/fu_psi
Київ опиниться в складній ситуації, в якій багато сил у світі развернуться і почнуть його змушувати прийняти російський мир на неприйнятних умовах.

В той час, як Росія нарощує свій наступ на сході України, на Заході почали допускати, що Владімір Путін наказав своїй армії добитися успіху в Маріуполі до святкування Дня перемоги 9 травня. Такі міркування засновані здебільшого на непрямих доказах і культовому статусу Дня перемоги. Але те, що Москва говорить своєму населенню, не може підтвердити це. Адже внутрішня пропаганда більше не обіцяє швидке завершення війни.

Разом з тим, Путін може оголосити перемогу будь-якого дня, коли йому тільки заманеться, - пише на сторінках The Guardian експерт програми з питань Росії і Євразії в Chatham House Кір Гілс. Він вказує на те, що Росія вже змінила цілі своєї війни. І вона може це зробити знову, якщо буде потрібно. Москва може сказати, що виконала поставлені завдання незалежно від фактів на місцях і проголосити кінець так званої «спецоперації», коли тільки захоче. І це поставить Україну перед іншою тяжкою дилемою. Їй доведеться продовжити битву, коли Росія нібито пропонує мир, ризикуючи втратити підтримку на Заході, який віддасть перевагу кінцю боїв, навіть якщо в довгостроковій перспективі це буде означати кінець України.

Одностороннє проголошення кінця війни з боку Росії змусить західних партнерів тиснути на Київ, щоб він погодився на пропозицію. І цілком можливо, що президент Володимир Зеленський не зможе довго опиратися. Ці партнери також зменшать свою матеріальну підтримку, необхідну для продовження українських військових операцій, якщо вони вирішать, що продовжувати війну «необов’язково». До 9 травня чи ні - у Росії є багато причин шукати тимчасового перемир’я. Хоча б для того, щоб перегрупувати свої виснажені війська. Проголошення перемоги дасть Росії «вихід», який справді буде корисний для Москви на відміну від всіх варіантів, запропонованих західними лідерами на початку року, коли вони намагалися запобігти початку боїв загалом.

Замість того, щоб добиватися виснаження української оборони за будь-яку ціну, російський наступ міг би переслідувати обмежені й більш цілеспрямовані амбіції. Автор вважає, що «неминуче припинення опору» в Маріуполі можна виставити як «велику стратегічну перемогу». Росія і її пропаганда, продовжуючи називати «неонацистами» батальйон «Азов», могли б оголосити про успішне завершення «денацифікації» України. Кремль контролює майже всю інформацію, яку отримує більша частина російського населення. Тому навіть незначні територіальні здобутки можна роздмухати до великого прориву.

Україна не може нескінченно продовжувати війну без великої економічної підтримки й збільшеної військової допомоги. Її інфраструктура під атакою. Ключовий експорт заблокований російським флотом. А населення страждає від травм, завданих російською окупацією. Якщо західні союзники не забезпечать потрібну підтримку, Україна може відчути, що тягар війни надто великий. Росія, на жаль, здатна і готова приносити в жертву війні більше ресурсів і людей. Водночас, Україна добре розуміє, що Москва не буде укладати мирні угоди з добрими намірами. І кінець конфлікту ніяк не полегшить страждання українців, які залишилися в окупації. Україна має моральний імператив допомогти своїм громадянам, які зіштовхнулися з терором і депортаціями на окупованих Росією територіях.

Якщо Зеленський прийме мир, Україна не зможе зірвати російські плани щодо окупованих регіонів. Кремль вже готує фальшиві «референдуми» на захоплених шматках української землі, повторюючи практику за 2014 рік. Захід і Україна разом відбудують знищені українські міста, українську економіку і зміцнять армію. Але Росія все одно буде здатна відновити війну, коли відчує, що настав хороший момент. Звісно ж, «тимчасове» перемир’я ризикує поділити країну на окуповану російською армією частину і основну Україну. Також може продовжитися конфлікт низької інтенсивності, який Росія зможе посилювати, як тільки захоче.

Довший період війни високої інтенсивності завдасть Україні ще більшої шкоди. Але для Росії це теж більший ризик. Її військові командири тепер добре знають про природу війни, а також наскільки потужний український опір. Це може змусити їх до більш обрежного підходу. Росія десятиліття готувала свою армію, витрачаючи дуже великі бюджети на це. І тепер ця армія зазнала катастрофічних втрат ще на першому етапі війни проти України. Тому російські генерали будуть старатися зберегти якомога більше бойових можливостей для наступної фази війни проти Заходу.

У Путіна є й інші крайні терміни. Росія збирається провести президентські вибори в березні 2024 року. Путін каже, що ще «не визначився», чи буде балотуватися знову. Але йому необхідно, щоб російське суспільство розглядало вторгнення в Україну як успіх незалежно від того, наскільки фальшивими будуть ці вибори. І це теж причина для Росії шукати завершення війни проти України після проголошення «перемоги».

Невеликий територіальний здобуток в Україні окрім Маріуполя дасть російським пропагандистам хороший матеріал. Якщо Путін переконає себе, що його вторгнення в Україну повністю або частково досигло цілей, а також що втрати серед російських військових були прийнятні, тоді його наступні війни почнуться раніше, а не пізніше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі