Український телеканал "112 Україна" номінально належить німецькому підприємцю з провінції, одна насправді належить куму президента РФ Віктору Медведчуку. Зокрема, влітку 2018-го в ефірі телеканалу значно почастішали згадки про Віктора Медведчука в позитивному руслі, а головним менеджером телеканалу в той час стала людина із команди Медведчука, йдеться в розслідуванні програм "Схеми". При цьому сам Віктор Медведчук заперечує причетність до телеканалу.
Згідно з документами, телеканал належить громадянину Німеччини Едуарду Катцу, який мешкає у віддаленому селі в німецькій глибинці, де разом з дружиною заробляє на життя перепродажем уживаних автомобілів. Натомість на справжнього власника вказує новий менеджмент, який прийшов на канал цього літа і має тісні зв'язки з політсилою Віктора Медведчука.
Першим власником телеканалу, який почав мовлення восени 2013 року, називав себе бізнесмен Андрій Подщипков. А у квітні 2018 року в структурі власності телеканалу відбулися суттєві зміни: 99% власності компанії перейшло швейцарській фірмі АТ "Плірофоріес АГ". Її власник за документами – громадянин Німеччини Едуард Катц.
У відкритих джерелах будь-які згадки про нього з'являються виключно у прив'язці до купівлі телеканалу "112 Україна". Журналісти каналу навіть випустили в ефір сюжет про поїздку власника в США для ознайомлення із закордонним досвідом, хоча доказів зустрічі не продемонстрували.
Водночас у родини Катців, як виявили "Схеми", є ще один бізнес. Це торгівля уживаними автомобілями у Кюнцеллі. Фірма має "родинну" назву – Exclusive Cars Katz. Всього на сайті на цей час представлений вибір із 13 автомобілів з пробігом вартістю 40 тисяч доларів. Фірма зі статутним капіталом у 1000 євро записана на дружину Катца. Щоправда із прибутків цього бізнесу навряд можна придбати український телеканал.
Коли журналісти телефоном повідомили Едуардові Катцу, що готують матеріал про купівлю ним українського телеканалу, він запевнив, що дасть письмові коментарі, утім, після цього на повідомлення та дзвінки більше не відповідав.
Водночас на зв'язок телеканалу "112 Україна" з лідером проросійської організації "Український вибір" Віктором Медведчуком вказують зміни у керівництві телеканалу - новий генеральний продюсер – 30-річний Артем Марчевський.
Як виявилося, у 2015 році Марчевський брав участь у виборах депутатів до Київської міськради та балотувався у столичному 47-му виборчому окрузі від партії "Право народу". Очолював список "Права народу" до міськради Віктор Чорний, який також балотувався і на посаду київського міського голови.
Публікації і світлини групи у мережі Facebook партії "Право народу", яку досі адмініструє сам Віктор Чорний, натякають на те, хто є справжнім політичним лідером для цієї сили. Він не чужа для Віктора Медведчука людина, адже у 2013 році він від імені "Українського вибору" висловлювався про необхідність референдуму щодо підтримки вступу України в тодішній Митний союз під егідою Росії.
А ще Віктор Чорний – віце-президент Федерації бойового самбо в Україні і керівник ТОВ "Детективне охоронне агентство "Шторм". Саме на це агентство зареєстровані автомобілі, якими користуються охоронці Віктора Медведчука, а Федерація бойового самбо України – це ще одна структура, яка пов'язує Віктора Чорного з Віктором Медведчуком.
Генпродюсер "112 України" Артем Марчевський сказав у коментарі, що призначив його на посаду Єгор Бенкердорф. Але до цього, зазначив Марчевський, він вів переговори особисто із Едуардом Катцом. На запитання, як Артем Марчевський взагалі знайшов контакти Едуарда Катца, генпродюсер відповів: "Я не буду розголошувати подробиці переговорів". На запитання щодо зв'язку із Віктором Чорним та Віктором Медведчуком Артем Марчевський відписав: "Я не хочу у свій вихідний день відповідати на запитання без сенсу".
Про те, що телеканал перейшов під контроль Медведчука, свідчить не лише пов'язаність із ним нового менеджменту. Влітку 2018 року значно зросла "присутність" самого політика в ефірах програм на "112-му". Медведчук, як людина залаштункової політики, особисто на інтерв'ю не приходить, принаймні поки що. Натомість ефір каналу рясніє його цитатами, а із заяв його політичної сили робляться окремі новини.
Відверто проросійський порядок денний поки що не простежується в загальній редакційній політиці каналу. Втім, свою програму з літа тут тепер має, наприклад, Денис Жарких, відомий своєю участю в ефірах російських пропагандистських телеканалів із критикою української влади.
Також телеканал "112 Україна" широко висвітлював позицію Оксани Марченко, дружини Віктора Медведчука, після того журналісти "Телевізійної служби новин" на каналі "1+1" виступили проти її участі в танцювальному шоу "Танці з зірками".
Нагадаємо, 10 серпня український актор і телеведучий Геннадій Попенко повідомив про те, що зі сценарію фільму "Стус" вирізана сцена останнього суду над поетом з участю адвоката Віктора Медведчука. За словами Попенка, у первинному варіанті сценарію ця сцена була, і виконавець ролі Медчедчука готувався до зйомок.
"За словами учасників знімального процесу "продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука" і сказали, що якщо вони хочуть зняти картину, не хочуть провокацій, то потрібно прибрати сцену суду над Стусом", - написав Попенко на своїй сторінці в Facebook.
Режисер фільму Роман Бровко пояснив свої дії необхідністю скоротити хронометраж стрічки, а також послався на прохання сина поета Дмитра Стуса. Однак той спростував цю інформацію, заявивши, що зустрічався зі сценаристами, але ні про що не просив.
Наступного дня знімальна група фільму "Стус" пообіцяла дозняти сцени в суді і включити їх у фільм.
Віктор Медведчук був призначений адвокатом Василя Стуса на судовому процесі в 1980 році. Сам поет протестував проти цього призначення, але не зміг домогтися заміни захисника. У виступі перед судом Медведчук заявив про те, що всі злочини підсудного заслуговують покарання, фактично прийнявши сторону обвинувачення.
Стус загинув 4 вересня 1985 року в таборі в Пермському краї.
Детальніше про долю поета читайте в інтерв'ю його сином Дмитром Стусом у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".