Суспільство стало менш сприйнятливим до тероризму, а саме явище втратило первинний сенс – психолог

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За словами психолога, в сучасному світі політичні, релігійні та моральні цінності перестають бути такими, які потрібно захищати ціною життів.

Явище, яке називають словом "тероризм", сьогодні вже ніяк не відповідає своєму первісного змісту. При цьому суспільство більше не є чутливим медіатором в ситуації з тероризмом, пише в своїй статті для ZN.UA соціальний психолог Олег Покальчук. Він також пояснив, що є реальною проблемою у сьогоднішньому світовому контртероризму.

Сьогодні про історію тероризму написано багато книг - популярних, наукових і для службового користування. Однак з практичної точки зору, всі вони абсолютно марні.

“Тому що тероризм можна порівняти з вірусом - він мутує швидше, ніж винаходять вакцину. А в останнє десятиліття ця мутація відбувається особливо швидко. Наївні спроби заборони текстів на кшталт "Куховарській книги анархіста" остаточно потонули з появою даркнета", - пише Покальчук.

Психолог пояснив, що в підсумку сьогодні вийшло наступне: вся базова термінологія залишилася колишньою, суспільство змінилося до невпізнання і продовжує змінюватися, механізми протидії стають все більш бюрократичними і політкоректними.

При цьому хороші наукові дослідження з теми тероризму розбиваються об два факти. Перший факт - це «не на часі». Тобто політичному керівництву в силу якихось своїх міркувань і кадрово-фінансових підкилимних ігор невигідно радикально покращувати сферу національної безпеки. Другий - те, що будь-який протокол, методичка, темник або посадова інструкція передбачають конкретного користувача.

"Система добре працює тоді, коли всі її ланки оптимально прості і надійні. Адаптувати хорошу наукову рекомендацію до рівня інструкції, не втративши при цьому суті змін - пекельна праця без гарантії результату. Тому що людський матеріал такий, яким він є, а не такий, як хотілося б", - пише автор.

При цьому, екологічний, гендерний, коронавірусний, расовий та всі інші психози стрімко руйнують колишні соціальні зв'язки, порушують роботи пізнавальних механізмів і скасовують етику як регулятор конфліктів.

"Хотілося б сказати, що "суспільство потрясла" або хоча б "суспільство схвилювала серія терористичних актів". Але ні. І не потрясла, і не схвилювала. Явище, яке описується словом “тероризм”, сьогодні вже ніяк не відповідає своєму первісного змісту", - пише Покальчук.

За словами психолога, це відбувається з усіма термінами минулого і позаминулого століття. Просто деякі з них в силу історичних обставин все ще залишаються особливо чутливими.

При цьому Покальчук зазначає, що всі недавні терористичні епізоди мають абсолютно різні сценарії. А якщо добре придивитися до біографій фігурантів, то в таких ситуаціях немає ні найменшого натяку на політику. За словами автора - це "чистий кримінал, хоча і різних рівнів - від носіїв сенсів "годинку в радість, чифірь в солодкість" до недоумкуватого Туркестанського терпіли".

Автор пояснює, що політичні, релігійні та моральні цінності перестають бути такими, які варто захищати ціною власного життя і життя інших людей. Більш того, демократія створила величезні технічні можливості для здійснення терактів, а лібералізм - допоміг терористам з захистом їх цивільних прав і з поширенням терористичних ідей.

"Тому що коли вбивають не тебе конкретно, то не такі вже вони й терористичні. Ну і тому що свобода слова - збиткова в першу чергу. Фактична цінність людського життя наближається до нуля, всупереч демагогічним істерик лібералів. Суспільство більше не є чутливим медіатором. Поріг етичної чутливості драматично знизився", - пише автор.

За словами психолога, це означає, що через суспільство сигнал терориста більше не передається. Тобто комунікаційні спотворення терористичного сигналу неминучі і до такої міри, що втрачається сам сенс акту.

Водночас реальною проблемою в сьогоднішньому світовому контртероризмі Покальчук називає так звану "проблему самотнього вовка", який здатний копіювати побачене по телевізору, і, лякаючи інших, отримувати садистське задоволення, не замислюючись про наслідки.

Так, за словами автора, параноїк, який отримав підкріплення своїм галюцинацій в Інтернеті, може в будь-який момент вирішити, що врятувати Всесвіт можна, лише залучаючи увагу санітарів за допомогою зброї.

При цьому психолог рекомендує медіа “не називати кожне дебильное злісне хуліганство із загрозою зброєю тероризмом". Адже таким способом ЗМІ підвищують самооцінку таких людей.

"Я припускаю, що близько восьми мільйонів наших громадян мають певні проблеми зі стабільністю психіки. Приблизно півтора мільйона - вельми серйозні проблеми. Це зовсім не означає асоціальну поведінку. Швидше, говорить про страждання, стрес і неврози. Але ця загальна картина невротизації країни - те, звідки з легкістю можуть з'являтися «самотні вовки» тероризму. Адже емоційна причина одна - дефіцит уваги", - зазначає Покальчук.

Детальніше про те, що таке тероризм в сучасному світі читайте в статті Олега Покальчука "Товариство терористичного цирку".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі