Колишній політв'язень, журналіст Роман Сущенко розповів про те, що спецслужби Росії готували операцію щодо його затримання як мінімум рік. Про це він сказав в інтерв'ю агентству "Укрінформ".
"Було помітно, що ця операція планувалася і впроваджувалася мінімум рік, а то і більше. З приводу того, чи можна було їздити, чи не можна було їздити (у Москву, - ред.)… Це було помилковим, легковажним рішенням", - зазначив журналіст.
Він не виключає, що причиною затримання є його антиросійські публікації, які стали "доказами збирання інформації про збройні сили РФ".
"Це версія слідства. Вони навіть як докази демонстрували частину повідомлень для "Укрінформу" про Францію, які є у відкритому доступі на нашому сайті. Це офіційні заяви Франсуа Олланда, МЗС Франції, французьких експертів тощо", - зазначив Сущенко.
Він розповів про те, що поїхав до Москви у сімейних справах, щоб допомогти родичам. Після цього зустрівся зі старим знайомим-військовим, дитину якого хрестив. Про цю зустріч попрохав сам знайомий, каже Сущенко. Під час зустрічі ця людина підсунула диск під виглядом родинних фото, які у ході слідства "перетворилися" на якісь секретні дані про навчання російських військ та збройних сил.
"Після захоплення під час слідства на одному із записів знайомий запитує у спецслужбістів: "Ну що, гра вартувала свічок чи ні?". А відповідь лунає: "Все супер!". Тоді я зрозумів, що це було сплановано і планувалося тривалий час. Я не знаю, чому він так вчинив і яка мотивація його була, але підозрюю, що він, можливо, "на гачку сидів", - додав колишній політв'язень.
ФСБ затримала Сущенка в Москві в жовтні 2016 року, звинувативши у збиранні інформації про російське вторгнення в Україну. Влітку 2018 року Московський міський суд, ґрунтуючись на сфабрикованих обвинуваченнях, засудив його до 12 років позбавлення волі за "шпигунство". Сущенко відбував незаконно призначене "покарання" у виправній колонії №11 у Кіровській області.
7 вересня відбувся обмін утримуваними особами між Україною і Росією у форматі "35 на 35". РФ повернула до України 24 полонених моряків і 11 політв'язнів: Романа Сущенка, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха, Станіслава Клиха, Миколу Карпюка, Олексія Сизоновича, Павла Гриба, Едема Бекірова, Євгена Панова й Артура Панова.