Присяжні вважають, що нацгвардієць Віталій Марків сприяв умисному вбивству іноземних журналістів у 2014 році на околиці окупованого Слов'янська Донецької області. Про це мовиться у мотиваційній частині вироку бійцю, яку оприлюднив суд присяжних італійського міста Павія.
Судді впевнені, що українець 24 травня 2014 року, коли був на горі Карачун, бачив керамічну фабрику Zeus Ceramica і мав гарний візуальний контроль залізниці, біля якої загинули італійський фоторепортер Андреа Роккеллі і його перекладач-росіянин Андрій Миронов, передає "Радіо Свобода".
Вказано, що події того дня відбувалися так, як описано у статті журналістки Іларії Морані, яка спілкувалася з українським нацгвардійцем. Однак сторона захисту вважає ту публікацію "вільною неправдивою інтерпритацією телефонної розмови", що відбулася між Марківим та місцевими журналістами.
"Марків, виконуючи функцію керівника на бойовій позиції, навіть за відсутності будь-якого наміру збройної атаки з боку противника, запідозривши пересування журналістів у напрямку потяга, почав діяти, "стріляючи у все, що рухалося в радіусі двох кілометрів", і як виглядає, це була звичайна практика спільних воєнних дій Національної гвардії та війська (ЗСУ)", – йдеться у тексті-мотивації вироку.
За твердженням суддів, обвинувачуваний "підтвердив" таку реконструкцію фактів, коли заявив, що навіть за відсутності фази активного протистояння і людей у формі сепаратистів, було нормальним підозріло спостерігати за цивільними як ймовірними противниками, адже вони могли надати корисну інформацію бойовикам.
У документі вказано, що обвинувачуваний із автоматом Калашникова нібито брав участь у першій стрілянині проти журналістів біля стіни Zeus Ceramica, а потім продовжував їх відстежувати, інформуючи через свого командира військо з метою влучити по таксі, щоб зупинити та знищити суб'єктів у лісі, де вони сховалися. За версією суддів, за допомогою радіопристрою Марків повідомив військовим координати журналістів, допомагаючи скерувати вогонь у їхньому напрямку.
У тексті вироку стверджується, що напад відбувся без будь-якої провокації або атаки з боку бойовиків. Судді вирішили, що напад українських військових "був спрямований проти журналістів під час виконання їхнього права на збір інформації про діючий конфлікт". Тим часом захисники Марківа наполягають, що постріли лунали саме з боку бойовиків, а їх підзахисний був у дружніх відносинах з журналістами і не міг умисно сприяти цьому вбивству.
Судді заявили, що вагомих доказів або свідчень на користь Марківа надано не було. Також у оприлюднених документах фігурує словосполучення "громадянський конфлікт в Україні". Провідними свідками у справі є французький фоторепортер Уільям Рогелон, який перебував поруч із загиблими та журналістка Морані. Захисники Марківа вважають Рогелона "не стільки свідком, як потерпілим", а журналістку такою, що "з метою розголосу значно перебільшила і перекрутила почуту від солдата інформацію".
12 липня Віталія Марківа, якого в Італії звинувачують у причетності до вбивства італійського фотографа Андреа Роккеллі, визнали винним і засудили до 24 років позбавлення волі. Марків має громадянство України та Італії, він перебуває під арештом з червня 2017 року. Обвинувачення проти Марківа базуються на свідченнях французького журналіста Вільяма Рогелона (ключовий свідок у справі), який був разом з Роккеллі та перекладачем Андрієм Мироновим біля гори Карачун під Слов'янськом. Роккеллі і Миронов загинули у результаті мінометного обстрілу 24 травня 2014 року.