США довіряють судовій системі Нідерландів і не сумніваються в її неупередженості, заявив державний секретар США Майк Помпео напередодні початку судового розгляду справи про катастрофу "Боїнга" Малазійських авіаліній, збитого російським "Буком" у небі над Донбасом в 2014 році.
Держсекретар вказав на необхідність притягнення винних у вбивстві 298 людей до відповідальності і закликав всі держави співпрацювати з трибуналом.
"Винні у знищенні рейсу MH17 компанії Malaysia Airlines, що трагічним чином обірвало 298 невинних життів, мають понести покарання. США впевнені в судовій системі Нідерландів та закликають усі країни повністю співпрацювати з тривалим розслідуванням цієї трагедії", - написав Помпео на своїй сторінці у Twitter в неділю, 8 березня.
Those responsible for the downing of Malaysia Airlines Flight #MH17 that tragically claimed 298 innocent lives must be held accountable. The U.S. has confidence in the Dutch legal system and calls on all States to cooperate fully with the ongoing investigation into this tragedy.
- Secretary Pompeo (@SecPompeo) March 8, 2020
Суд у Гаазі приступить до розгляду справи 9 березня 2020 року. Групу представників України в JIT очолив заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов.
17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області було збито "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – 298 людей, включаючи 80 дітей.
Майже через чотири роки, в травні 2018-го, Міжнародна слідча група (JIT) на прес-конференції в Гаазі продемонструвала уламки ракети, якої збили літак. Комплекс "Бук", з якого була випущена ракета, належав 53-й зенітно-ракетній бригади ППО ЗС РФ, що базується в Курську.
У червні 2019 року JIT назвала імена чотирьох причетних до катастрофи літака Boeing 777 рейсу MH17: це росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ( "Гюрза"), Ігор Гиркин ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Кріт"). П'ятим підозрюваним став колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах, якого Україна видала Росії в рамках обміну.
СБУ оголосила підозри фігурантам справи у скоєнні злочину - "терористичного акту, що призвела до загибелі людини".
За п'ять років розслідування трагедії MH 17 було встановлено точний час і маршрут переміщення зенітного ракетного комплексу "Бук" з РФ до України і назад, час і місце запуску ракети, якою збили авіалайнер, і дані понад 150 причетних до транспортування комплексу осіб.
Проте РФ досі заперечує свою причетність до трагедії.