За результатами вступної кампанії цього року очевидно, що погляд на вищу освіту як на свого роду соціальний проект вже відходить в минуле. Ми повинні припинити дивитися на університети як на місце, де молоді люди просиджують час, оскільки їм важко знайти своє місце на ринку праці в умовах економічної кризи. За інформацією CEDOS, в 2017 р. студентами стали 57% випускників шкіл.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Сергій Квіт, директор Центру забезпечення якості освіти Національного університету "Києво-Могилянська академія", міністр освіти і науки (2014-2016).
За його словами, в радянські часи ця кількість корелювалась із Заходом і становила понад 20%. Після 1991 р. вона досягла в Україні 80%, тоді як на Заході - 30. Тобто в цьому році є тенденція до зниження кількості абітурієнтів вишів. Проте зростає кількість українців, які бажають вступати в іноземні вузи.
"В умовах подальшого ігнорування і відкладання настійних змін у галузі освіти і науки у рамках проведення комплексного реформування країни відтік мізків буде збільшуватися. Також буде наростати парадоксальна закономірність: не знаходячи можливості розвивати та фінансувати власну вищу школу, Україна і далі буде збільшувати інвестиції в західні університети", - йдеться в статті.
"Вибудовуючи стратегію реформ, ми повинні враховувати, що представлена картина є похідною від двох принципових проблем. Перша - пострадянська свідомість значної кількості українських політиків. Такі народні депутати і політичні лідери, якщо і навчилися публічно говорити про важливість освіти і науки, насправді так не думають і, тим більше, нічого не роблять в цьому напрямку. Друга проблема -в Україні немає агентів змін в освітній сфері", - вважає експерт.
На його думку, ті, хто належить до професійного середовища, бажають позитивних змін, але не хочуть брати в них участі та змінюватися самим.
Детальніше про проблеми вищої освіти читайте у статті Сергія Квіта "Реформування вищої освіти в Україні" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".