Страсний тиждень: традиції та прикмети

Поділитися
Страсний тиждень: традиції та прикмети © pixabay/pixundfertig
Кожен день цього тижня має особливе значення.

14 квітня у християн східного обряду розпочинається Страсний тиждень. Кожен день на цьому тижні заведено називати «великий» або «страсний». Зі Страсним тижнем також пов'язані давні традиції.

Традиції Страсного тижні

14 квітня – це початок Страсного тижня, який називають Великий понеділок. В цей день віряни згадують євангельську розповідь про те, як Ісус прокляв дерево смоковниці (інжиру), вкрите зеленим листям, але зовсім безплідне, яке миттєво засохло на очах у Його супутників. Це диво несе важливе моральне значення – кожної миті людина має бути готова до зустрічі з Богом. Також у Великий понеділок заведене проводити прибирання у будинку.

15 квітня – Великий вівторок, другий день Страсного тижня. Віряни цього дня згадують біблійні притчі про друге пришестя Христа, десять дів і про таланти. В цей день також триває підготовка до Великодня – господині обирають скатертину, якою накриють святковий стіл, і рушник, з яким підуть на великодню службу.

16 квітня – середа, третій день Страсного тижня. Саме цього дня Юда зрадив Спасителя за 30 срібників. У Велику середу прийнято закінчувати роботи з благоустрою будинку та заготовляти яйця для фарбування на Великдень. Вважається, що куплені в цей день яйця довго не зіпсуються. На третій день Страсного тижня можна вживати страви без олії.

17 квітня – четвер. Четвертий день Страсного тижня в народі заведено називати Чистий четвер. Традиційно віряни розпочинають день з купання та вмивання. Вважається, що саме цього дня вода має цілющі властивості. У Чистий четвер господині печуть паски. Перед приготуванням тіста обов'язково важливо прочитати молитву, що паски вдалися. В цей день прийнято причащатися, а також класти на стіл хліб і освячену сіль. Також цього дня купують обновки дітям.

18 квітня – Страсна п'ятниця. Є найсуворішим днем Страсного тижня. В цей день вірянам заборонено вживати їжу та веселитися. У Страсну п'ятницю необхідно вести аскетичний спосіб життя в пам'ять про страждання Спасителя. Вважається, що «той, хто сміється у п'ятницю, проплаче цілий рік».  В церквах в цей день відбуваються богослужіння, під час якого виносять Плащаницю.

19 квітня – Велика субота. Це шостий день Страсного тижня. Віряни згадують цього дня поховання Ісуса, його перемогу над смертю в Пеклі і входження в Рай. Також в цей день господині завершують фарбування крашанок та збирають великодній кошик. Ввечері у Велику суботу віряни відвідують храми, де проводять Святу літургію, після якої оголошують благу звістку про Воскресіння Христове. У цей день закінчується Великий піст.

Що не можна робити під час Страсного тижня

У давні часи під час Страсного тижня діяли певні заборони та обмеження. Так, в цей час заборонялося лихословити, лаятися, конфліктувати, бажати зла іншим.

Не можна влаштовувати весілля, гучні гуляння.

У Страсний тиждень заборонялося їсти м'ясо, яйця, молочні продукти, пити алкоголь, оскільки триває Великий піст.

Також під час цього тижня не можна ворожити та грати в азартні ігри.

Прикмети у Страсний тиждень

В народі у давні часи вірили у такі прикмети:

  • Якщо у Чистий четвер умитися до сходу сонця, то весь рік людина буде здоровою.
  • Якщо провести прибирання у Чистий четвер, то дім не омине достаток.
  • Щоб в домі «водилися гроші», їх треба перерахувати у Чистий четвер.
  • Якщо в Страсну п'ятницю йде дощ, то в травні буде достатньо опадів.
  • Ніч у Страсну п'ятницю зоряна, а вранці ясний світанок – слід очікувати щедрий врожай пшениці.
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 6
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
anatolii
28 Листопада 2019, 00:10
Не так Україна СТАЛА, як навіть, або давно БУВ Донбас. Ще у Громадянську війну Ленін говорив, що без створення альтернативної Донбасу бази більшовики Росію втратять (війну програють)... Тому вони і створювали і створили: " Заводы, которые строились в России, производили не кофемолки, чайники и тазики. Они производили либо танки, либо сталь для танков, либо электричество, которое нужно было, чтобы получить сталь, которая была нужна, чтобы изготовить танки. Кто спроектировал эти заводы? Главным проектировщиком был Альберт Кан — самый известный промышленный архитектор Америки, проектировщик заводов Форда. С 1929 по 1932 год фирма Альберта Кана — в России она обманчиво называлась «Госпроектстрой», чтобы скрыть тот факт, что фирма американская — спроектировала для России 571 промышленное предприятие. В их числе: тракторные заводы в Сталинграде, Челябинске, Харькове, Томске; самолетостроительные заводы в Краматорске и Томске; автомобильные заводы в Челябинске, Москве, Сталинграде, Нижнем Новгороде, Самаре; кузнечные цеха в Челябинске, Днепропетровске, Харькове, Коломне, Люберецке, Магнитогорске, Нижнем Тагиле, Сталинграде; станкостроительные заводы в Калуге, Новосибирске, Верхней Сольде; прокатный стан в Москве; литейные заводы в Челябинске, Днепропетровске, Харькове, Коломне, Люберецке, Магнитогорске, Сормово, Сталинграде; механические цеха в Челябинске, Люберецке, Подольске, Сталинграде, Свердловске; теплоэлектростанция в Якутске; сталелитейные и прокатные станы в Каменском, Коломне, Кузнецке, Магнитогорске, Нижнем Тагиле, Верхнем Тагиле, Сормово; Ленинградский алюминиевый завод; Уральская асбестовая фабрика и пр. Проще сказать, что Кан спроектировал всю российскую промышленность. За это он получил от Сталина 2 млрд долл., что в нынешних ценах составляет около 220 млрд долларов." ( Юлія Латиніна ) В Україні, читаємо, лише Краматорськ, Харків, Дніпропетровськ... Тобто промисловий кулак чи потенціал СРСР перемістився на схід. Далекоглядно? Так! Попереду була війна.
Відповісти Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі