Через борги деякі громадяни можуть зіткнутися з проблемою арешту майна та рахунків. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, чи можуть стягнути борги з пенсії.
Звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації. Відповідно до підп.3 п.10-2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні припиняється звернення стягнення на пенсію, стипендію.
Ця заборона не є абсолютною.
Виняток становлять рішення:
- про стягнення аліментів;
- про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення;
- боржниками за якими є громадяни РФ.
За іншими ж видами зобов'язань, наприклад, кредитними договорами, на час дії воєнного стану на пенсійні виплати стягнення звернено бути не може.
Водночас, зупинення звернення стягнення (у тому числі арешту, як різновиду звернення стягнень за ст. 48 Закону «Про виконавче провадження»), є тимчасовою «пільгою» на період дії воєнного стану і не звільняє боржника від обов’язку виконання зобов’язання.
Що робити, якщо виконавець все ж наклав арешт на пенсійні виплати
Юристи рекомендують наступний алгоритм дій:
- Отримати інформацію про саме виконавче провадження (постанову про відкриття провадження, про арешт коштів).
- Отримати від банку довідку або виписку за весь період дії рахунка, в якій буде зазначено, що рахунок використовується для пенсійних виплат.
- Звернутись до виконавця з заявою про зняття арешту з банківського рахунка, долучивши до неї довідку / виписку з банку про те, що на рахунок надходить пенсія.
Як відбувається стягнення з пенсійних виплат
Статтею 70 Закону «Про виконавче провадження» і на період мирного часу встановлені особливі правила звернення стягнень на пенсію.
З пенсії можуть примусово стягувати кошти у розмірі не більше 20% від розміру пенсії на місяць. Водночас, якщо пенсія є єдиним джерелом існування, то розмір стягнення може бути ще меншим - важливо, аби пенсіонер отримував прожитковий мінімум.
Бувають випадки, коли з часом у споживачів накопичується велика сума боргів за комунальні послуги. Нагадаємо, що може загрожувати побутовим споживачам, які мають борги за комуналку.