Старий Новий рік: традиції та обряди

Поділитися
Старий Новий рік: традиції та обряди У Старий Новий рік по домах ходять посівальники
Це свято збігається з народним Щедрим вечором.

У ніч із 13 на 14 січня в Україні відзначають Старий Новий рік, традиція святкування з'явилася після реформи календаря та пов'язана з розбіжністю у «старому» та «новому» стилі. Але святкування співпадає з давніми народними святами: Маланкою, Щедрим (Васильєвим) вечором та Днем Василя.

Традиції святкування

У цей день традиційно накривали багатий стіл, головною стравою якого була щедра кутя. Крім того, було прийнято подавати багато страв зі свинини. Святого Василя вважали покровителем свиней, тому м'ясні страви мали обіцяти достаток і багатство господарям.

Існувала також традиція приготування каші до святкового столу. Старша жінка йшла за гречкою, а старший чоловік мав набрати води з колодязя. Торкатися крупи та води до того, як піч розтопили, заборонялося.

Уся сім'я збиралася за святковим столом, старша жінка брала горщик і починала перемішувати вміст, вимовляючи спеціальні слова. Потім усі члени сім'ї мали встати з-за столу, а господиня з поклоном ставила кашу в піч.

Після приготування каші її діставали з печі та уважно розглядали:

Горщик повний, а каша навариста і розсипчаста – слід очікувати щасливого року та щедрого врожаю. Вранці кашу з'їдали.

Каша вилізла з горщика чи горщик розколовся – поганий знак для господарів. Таку кашу кидали в ополонку. У народі вірили, що це допоможе змінити долю сім'ї на краще наступного року.

Крім того, на старий новий рік домами ходили посівальники, які співали посівалки і бажали господарям багатого врожаю та здоров'я. Господарі пригощали посівальників смаколиками, а зерно, яке вони розкидали, збирали, а при сівбі змішували з іншим.

Ворожіння на Старий Новий рік

На Старий Новий рік незаміжні дівчата ворожили на долю. Вважалося, що всі ворожіння цього вечора обов'язково здійсняться. У народі існувало кілька способів ворожіння, дівчата обирали ті, які більше пасували саме їм.

Ворожіння на заміжжя

Дівчата опівночі йшли надвір і зав'язували очі. Кожну дівчину по черзі обертали навкола себе. Якщо вона пішла до воріт - незабаром вийде заміж, якщо до ганку - ще буде в дівках.

Підблюдні ворожіння

Стіл накривали скатертиною, ставили на нього тарілку з водою, куди опускали шматочки хліба, сіль, три вуглинки. Все це накривали хусткою. Гості у тарілку клали свої прикраси. Далі співали обрядові пісні та виймали з тарілки речі. Господар визначав своє майбутнє по рядку пісні, що звучала.

Ще один спосіб підблюдного ворожіння - чашу або миску опускали різні предмети. Гості по черзі витягували один з предметів і намагалися вгадати, що на них чекає наступного року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі