Щороку у ніч із 13 на 14 січня в Україні відзначають Старий Новий рік. Свято з'явилося після реформи календаря та пов'язанае з розбіжністю у «старому» та «новому» стилі. Раніше в цей день відзначали також Щедрий вечір та Маланку. У зв'язку з переходом Православної церкви України (ПЦУ) на новоюліанський календар, багато дат свят змінилася.
Коли відзначають Старий Новий рік 2024
Старий Новий рік вважається молодим святом – воно з'явилося трохи більше ніж 100 років тому, 1918 року, після переходу з юліанського календаря на григоріанський. Тоді через розбіжність календарів Новий рік змістився на 14 днів раніше – 1 січня.
Свято за старим стилем продовжили відзначати за звичкою і назвали його Старий Новий рік. Церковні православні свята тоді теж продовжили відзначати за старим стилем - вони змістилися лише після переходу 2023 року ПЦУ на новоюліанський календар.
Стрий Новий рік не є церковним святом, тому його дата не змінилася у зв'язку переходом ПЦУ на новий календар.
Але такі свята, як Щедрий вечір, Маланка та День святого Василя парафіяни ПЦУ вже відзначають за новим стилем.
Нагадаємо, у лютому 2023 року Українська Греко-Католицька Церква заявила про перехід на новий календар з 1 вересня. У березні опублікували оновлений церковний календар свят за період з вересня по грудень.
Раніше ми писали, коли українці відзначатимуть Великдень у цьому році.