Департамент щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора скерував до суду справу колаборанта, підозрюваного у катуванні полонених у підпільній в’язниці «Ізоляція», що розташована у тимчасово окупованому Донецьку.
«Департамент збройного конфлікту передав до суду обвинувальний акт щодо одного з катів підпільної в'язниці «Ізоляція». Встановлено 9 цивільних жертв його тортур. Перше судове засідання – 8 червня», - пише у Twitter заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов.
Як стало відомо ZN.UA з джерел у правоохоронних органах, ідеться про Євгена Бражнікова, якого звільнили під час обміну утримуваними особами.
#ДепартаментЗбройногоКонфлікту передав до суду обвинувальний акт щодо одного з катів підпільної в’язниці «Ізоляція». Встановлено 9 цивільних жертв його тортур. Перше судове засідання-8 червня. @IntlCrimCourt @UNHumanRights @mbachelet @ClaudeHellerR https://t.co/dQ5N4JOff6
— Гюндуз Мамедов/Gyunduz Mamedov (@MamedovGyunduz) May 13, 2021
Хто такий Євген Бражніков: громадянина України звільнили під час обміну 29 грудня 2019 року. Звільнення Бражнікова викликало обурення в українців, які повернулися з окупації раніше. Зокрема, свого ката у Бражникові впізнав український журналіст, автор ZN.UA Станіслав Асєєв.
Версія слідства: під час досудового розслідування було встановлено, що обвинувачений з квітня 2014 по грудень 2019 року сприяв окупаційним адміністраціям, виконуючи розпорядження так званого «міністерства государствєнной бєзопасності ДНР», якому підпорядковується підпільна в’язниця.
Аби отримати від незаконно утримуваних співгромадян «зізнання» у начебто вчинених ними злочинах, вдавався до тортур та завдавав тілесних ушкоджень.
За даними СБУ, співпрацювати із бойовиками Бражніков почав під час перебування у підпільній тюрмі: «Громадянин добровільно вступив до складу незаконного збройного підрозділу. Спільно з іншими учасниками НЗФ він застосовував фізичне насильство та катував своїх співгромадян, як цивільних осіб, так і полонених військових ЗСУ, які утримувались у катівні».
Обвинувачення: дії підозрюваного є серйозним порушенням Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 1949 року.
У березні 2020 року йому оголосили підозру за ч. 1 статті 258-3 та, ч. 1 статті 438 Кримінального кодексу України – сприяння у діяльності терористичної організації та жорстоке поводження з цивільним населенням. Йому загрожує до 15 років за ґратами.
Катування в «Ізоляції»: на сьогодні українськими правоохоронцями встановлено 78 жертв тортур у підпільній донецькій в’язниці, підозру у катування оголошено чотирьом особам.
У в'язницях, ізоляторах і колоніях бойовиків роками сидять тисячі українців, які проходять за «політичним» статтями за переконання або проукраїнську позицію. За даними журналістів, кількість ув'язнених становить близько 9 тисяч (з урахуванням засуджених до 2014 року), але це лише видима частина.
9 червня 2014 року бойовики «ДНР» штурмом захопили територію культурного фонду «Ізоляція» в Донецьку. Місце, де до війни проводилися виставки, фестивалі, лекції та публічні виступи відомих людей, бойовики перетворили на щось середнє між секретною в'язницею і концтабором, існування якого заперечують донині.
Галина Гайова провела в полоні на території «Ізоляції» рік і один місяць. Про тортури, вбивства, сексуальне насильство і примус утримуваних осіб до рабської праці колишня ув'язнена розповіла в інтерв'ю ZN.UA «Ізоляція» - місце болю і страху в Донецьку».