"Ми обговорювали питання соціальних виплат, пенсій, реєстрації та терміну в два місяці перебування на непідконтрольної території і пересування через пункти КПВВ. Ми намагалися сказати міністрові, що необхідно розробити якийсь механізм, що дозволяє виплачувати пенсії і соцвиплати на непідконтрольних українській владі територіях", - сказав Чалоки Беяни в інтерв'ю DT.UA.
Чалоки Беяни заявив, що "владі України треба ставитися до жителів Донбасу як власного народу".
На його думку, прийняті рішення, навпаки, відштовхують цих людей. "Наприклад, коли їм кажуть, що якщо ви будете проживати на непідконтрольної території більше двох місяців, ми не будемо вам нічого платити, то виходить такий меседж: якщо ви хочете, щоб вам продовжували виплачувати певні соцвиплати, ви повинні жити на підконтрольній території, тільки в цьому випадку ми будемо сприймати вас як "наших", - заявив він.
Спецдоповідач ООН заявив, що невиплата пенсій - це порушення соціально-економічних прав. "Всі люди, які досягли пенсійного віку, мають право на пенсію, незалежно від того, є вони тимчасово переміщеними особами чи ні", - сказав він.
"А головне, на чому я хотів би акцентувати увагу, це право на пересування. ВПЛ прив'язані до місця, де зареєстровані, та зобов'язані залишатися там. Люди нам говорили, що почувають себе, немов у в'язниці. Вони навіть не можуть перетнути лінію розмежування, щоб перевірити, що сталося з їх житлом та майном на тій стороні. Оскільки якщо ВПЛ, наприклад, перетне кордон, то соціальні служби, прийшовши на місце реєстрації і не виявивши там людини, скасують їй виплати", - додав він.
У квітні 2016 року новий міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш заявив, що держава не повинна припиняти виплати пенсій та соціальної допомоги населенню Донбасу, а всі громадяни України мають однакові права.
Докладніше читайте в інтерв'ю спеціального доповідача ООН з питання про права внутрішньо переміщених осіб (ВПЛ) Чалоки Беяні для DT.UA.