Соціологи розповіли, як змінилося ставлення українців до Ізраїлю під час війни — опитування

Інфографіка
Поділитися
Соціологи розповіли, як змінилося ставлення українців до Ізраїлю під час війни — опитування © JACK GUEZ/AFP via Getty Images
В Україні зберігається досить позитивне ставлення до Ізраїлю попри помітну незадоволеність щодо позиції з надання Києву зброї.

Соціологи розповіли, як змінилося ставлення українців до Ізраїлю під час війни РФ проти України. КМІС опублікував результати нового опитування.

Ізраїль — дружня країна?

За даними опитування, більшість респондентів (52%) вважають Ізраїль дружньою країною. Не вважають так 12.5% опитаних українців. 36% респондентів не визначилися зі своєю думкою.

Соціологи зазначають, що порівняно з груднем 2021 року з 28% до 36% зросла кількість тих, хто має невизначене ставлення до Ізраїлю. За рахунок цього з 55% до 52% стало менше тих, хто вважає Ізраїль дружньою країною, а також з 17% до 12.5% стало менше опитаних, хто так не вважає. Баланс позитивних-негативних оцінок майже не змінився: у грудні 2021 року він становив +38%, а в січні 2023 року становить +39%.

Графік 1. Чи вважаєте ви Ізраїль дружньою країною? (КМІС)
Графік 1. Чи вважаєте ви Ізраїль дружньою країною? (КМІС)

Конфлікт Ізраїлю та Ірану

Згідно з даними опитування, 64% респондентів підтримують Ізраїль у конфлікті з Іраном. Цей показник збільшився із 27.5% у грудні 2021 року. Іран підтримує 1% опитаних, стільки ж було і раніше. Зазначається, що з 54% до 16% зменшилася кількість тих, хто не підтримує жодну зі сторін.

Графік 2. У дипломатичному конфлікті між Ізраїлем та Іраном, чию сторону ви підтримуєте… ?
Графік 2. У дипломатичному конфлікті між Ізраїлем та Іраном, чию сторону ви підтримуєте… ?

Сприйняття позиції Ізраїлю у війні РФ проти України

48% опитаних українців вважають, що Ізраїль підтримує Україну. Соціологи зафіксували зростання цього показника з 25% у грудні 2021 року. Кількість респондентів, які вважають, що Ізраїль підтримує РФ становить 8% (раніше було 5%). Водночас з 36% до 20% зменшилася кількість тих, хто вважає, що Ізраїль не підтримує жодну зі сторін, а також з 34.5% до 23.5% стало менше опитаних, хто не має визначеної думки з цього питання.

Графік 3. Як ви думаєте, яку сторону підтримує Ізраїль у конфлікті між РФ та Україною?
Графік 3. Як ви думаєте, яку сторону підтримує Ізраїль у конфлікті між РФ та Україною?

Яку допомогу надає Ізраїль Україні

Згідно з даними опитування, дещо більше половини респондентів (53%) вважають, що Ізраїль надає Україні певну підтримку. Найбільше опитаних (48% серед усіх) вказують на гуманітарну допомогу. Про військову інформацію і знання заявляють 17% респондентів, про військову техніку і озброєння – 8%. При цьому, лише 11% опитаних переконані, що Ізраїль взагалі не допомагає Україні. Решта 36% заявили, що не володіють інформацією.

Графік 4. Чи надає Ізраїль Україні... ?  (Сума більше 100%, оскільки респондент міг обрати декілька відповідей)
Графік 4. Чи надає Ізраїль Україні... ? (Сума більше 100%, оскільки респондент міг обрати декілька відповідей)

Ставлення до рішення Ізраїлю не надавати зброю Україні

Для 33% опитаних українців позиція влади Ізраїлю відносно того, що надання зброї Україні може поставити під загрозу сам Ізраїль, є зрозумілою і прийнятною. Дещо більше респондентів вважають таку позицію неприйнятною – 43%, з них 17% її хоча б розуміють, у той час як 26% опитаних і не розуміють та вважають неприйнятною. Чверть респондентів (24%) не визначилися зі своєю думкою з цього питання.

Графік 5. На даний момент Ізраїль не надає військового потенціалу Україні. Ізраїльська преса повідомляла, що високопосадовці Ізраїлю зацікавлені у підтримці України та передачі їй зброї, але, на їхню думку, така дія може поставити під загрозу сам Ізраїль. Що ви думаєте про рішення Ізраїлю?
Графік 5. На даний момент Ізраїль не надає військового потенціалу Україні. Ізраїльська преса повідомляла, що високопосадовці Ізраїлю зацікавлені у підтримці України та передачі їй зброї, але, на їхню думку, така дія може поставити під загрозу сам Ізраїль. Що ви думаєте про рішення Ізраїлю?

Корисність ізраїльських технологій для післявоєнного відновлення України

 Згідно з даними опитування, 87% українців переконані, що ізраїльські технології та знання можуть бути корисними для післявоєнного відновлення України.

Графік 6. Задумуючись на мить про майбутнє, як ви вважаєте, чи можуть ізраїльські технології та знання бути корисними для післявоєнного відновлення України?
Графік 6. Задумуючись на мить про майбутнє, як ви вважаєте, чи можуть ізраїльські технології та знання бути корисними для післявоєнного відновлення України?

Соціологи зазначають, що в Україні зберігається досить позитивне ставлення до Ізраїлю попри помітну незадоволеність щодо позиції з надання Києву зброї.

«Нинішня громадська думка українців щодо Ізраїлю є насправді стратегічно виваженою, оскільки потенційно (і в деяких практичних вимірах уже прямо зараз) Ізраїль є важливим партнером для України», - заявили дослідники, додавши, що збереження прихильного ставлення до Ізраїлю серед українців є важливим аргументом для продовження діалогу Києва та Ізраїлю щодо реалізації національних інтересів України.

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус» упродовж 3-11 січня 2023 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням). Опитано 2 002 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). На замовлення Посольства Ізраїлю до опитувальника були додані запитання, що стосувалися ставлення населення України до Ізраїлю.

Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України у межах, які контролювалися українською владою до 24 лютого 2022 року. Зазначається, що до вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей). Крім того, опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% - для показників, близьких до 10%, 1,1% - для показників, близьких до 5%.

За умов війни, крім зазначеної формальної похибки, додається певне систематичне відхилення. Однак загалом соціологи вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі