Соціальна відпустка: до якого віку дитини її може брати одинока матір

Поділитися
Соціальна відпустка: до якого віку дитини її може брати одинока матір © freepik/freepik
Відповідь на це питання дали юристи.

Найбільш вразливі категорії населення мають право на певні соціальні пільги, які закріплені законодавством. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи залежить право одинокої матері на соціальну відпустку від віку дитини.

Вони підкреслили, що закон України «Про відпустки» не встановлює віку дитини, по досягненню якого одинокій матері належить соціальна відпустка, а лише гарантує таку відпустку для одинокої матері.

При цьому, дитина - це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше (наприклад, особа досягла 16 років і працює за трудовим договором). Таким чином, за загальним правилом, соціальна відпустка одинокій матері надається до досягнення дитиною 18 років.

Органи Держпраці роз’яснюють, що одинока мати не втрачає права на цю відпустку в році досягнення дитиною граничного віку для її надання. Тобто, якщо дитині виповниться 18 років 6 серпня 2023 року, у 2023 році мати має право взяти соціальну відпустку.

Яка тривалість соціальної відпустки одинокої матері

Тривалість відпустки 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. За наявності інших підстав для цього виду соціальних відпусток її тривалість для одинокої матері збільшується до 17 календарних днів. До таких підстав зараховується виховання дитини з інвалідністю, двох або більше дітей віком до 15 років тощо.

Одиноким матерям соціальна відпустка надається понад щорічні відпустки, зокрема щорічну основну чи додаткову відпустки (тобто дні відпустки сумуються: щорічна + соціальна). Крім того, соціальна відпустка одиноким матерям переносяться на інший період або продовжуються у випадку:

  • тимчасової непрацездатності працівника;
  • виконання працівником державних або громадських обов'язків, якщо згідно з законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи зі збереженням заробітної плати;
  • збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв'язку з навчанням;
  • встановлення факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Чи може роботодавець відмовити надати соціальну відпустку одинокій матері в умовах воєнного стану

Може відмовити у разі, якщо працівниця залучена до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. В інших випадках роботодавець може відмовити лише у наданні невикористаних днів щорічної відпустки.

Матері, що самостійно виховують дітей, мають право на фінансову допомогу від держави. Нагадаємо, як підтвердити статус одинокої матері чи одинокого батька.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі