Сьогодні Україну сприймають як позитивну державу більше громадян, ніж наприкінці минулого року – опитування

Поділитися
Сьогодні Україну сприймають як позитивну державу більше громадян, ніж наприкінці минулого року – опитування © Василь Артюшенко, ZN.UA
Соціологи розповіли, як змінилися оцінки українців ефективності держави, її досягнень та невдач, умов життя та соціального очікування.

Сьогодні Україну сприймають як виразно або помірно позитивну державу більше українців, ніж у листопаді 2021 року, йдеться в опитуванні Соціологічної групи «Рейтинг». Такий висновок соціологи зробили з огляду на оцінку громадян ефективності держави, її досягнень та невдач, умов життя та соціального очікування.

Так, у період війни значно покращилися оцінки ефективності Української держави. Якщо наприкінці минулого року лише 5% вважало, що центральні органи влади справлялися майже зі всіма своїми обов’язками, то у травні 2022 таких українців стало 54%.

Водночас симетрично зменшилася група тих, хто вважає, що органи влади майже не справляються зі своїми обов’язками — з 44% до 4%. Число респондентів з проміжною оцінкою (справляються частково) майже не змінилася. 

Крім того, станом на сьогодні помірно покращилися оцінки співвідношення досягнень та невдач України за час її незалежності. Зокрема, наприкінці минулого року 53% респондентів вважали, що з 1991 і до сьогодні в Україні переважали невдачі. Однак вже у травні цього року число таких громадян зменшилося до 30%.

Водночас з 4% до 18% збільшилося число тих, хто зупинився на перевазі досягнень, а також з 34% до 44% зросла кількість тих, хто вважає, що невдачі й досягнення компенсували одне одного. 

Також попри війну в Україні покращилися оцінки умов життя для більшості населення нашої держави. Так, 59% громадян зараз вважають, що умови є загалом задовільними, тоді як наприкінці минулого року такої думки притримувалися лише 34% опитаних. Відчутно зменшилася й кількість тих, хто оцінює відповідні умови як загалом погані — з 53% до 28%. 

Якщо говорити про думки українців щодо майбутнього нашої держави, то позитивні зміни відбулися і в цьому випадку. Відчутно зменшилося як число тих, хто вважає, що ситуація не буде змінюватися (з 38% до 13%), так і тих, хто вважає, що ситуація буде погіршуватися (з 35% до 7%). Водночас значно зросла кількість оптимістів: з 13% минулого року до 76% у травні 2022. 

«Чотири розглянуті вище індикатори (ефективність держави, досягнення та невдачі, умови життя, соціальні очікування) дозволяють побудувати узагальнений образ української держави (методика GSR-5), до якого схиляються респонденти», – йдеться в опитуванні.

Так, у листопаді 2021 року 41% респондентів схилявся до виразного негативного образу, ще 22% — до помірно негативного. Крім того, 32% демонстрували проміжний образ (не добре, але і не погано), й лише 5% — помірно або виразно позитивний. Однак, станом на травень 2022 ситуація суттєво змінилися. Трохи більш ніж половина говорять про виразно (32%) або помірно (21%) позитивний образ держави. Число респондентів, що схиляються до проміжного образу майже не змінилася (29%). Відповідно, значно зменшилася кількість тих, хто дотримується помірно (14%) або виразно (4%) негативного образу.

Опитування провели 18-19 травня серед населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Всього опитали 2000 респондентів методом опитування CATI (Computer Assisted Telephone Interviews - телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,2%. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі