17 років тому, в цей день, 16 вересня, зник український журналіст Георгій Гонгадзе. Напередодні журналісти та громадські діячі провели в центрі Києва на Майдані Незалежності акцію пам'яті всіх журналістів України, загиблих при виконанні своїх професійних обов'язків.
Як відомо, Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У Таращанському лісі, в 70 км від Києва, 2 листопада було знайдено тіло, друзі і родичі журналіста впізнали його. Більшість проведених експертиз підтвердила, що це тіло Гонгадзе.
Генеральна прокуратура визнала факт смерті журналіста і порушила справу за статтею "Умисне вбивство" тільки в лютому 2001 року. У вересні 2002 визнала, що знайдене в Таращанському лісі тіло належить Гонгадзе.
У 2009 році в Київській області виявили останки черепа, які належали зниклому журналісту. Мати Георгія до останнього не вірила, що знайдені останки належать її синові, його поховали тільки 22 березня 2016 року.
Зникнення і вбивство Гонгадзе викликало широкий громадський резонанс у світі. В Україні ж почалися широкомасштабні акції протесту під назвою "Україна без Кучми", в ході яких активісти звинувачували тодішнього президента та його оточення у зникнення журналіста та вимагали відставки Кучми.
У березні 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох екс-співробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС - Валерія Костенка, Олександра Поповича і Миколу Протасова, їм призначили покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 12 до 13 років. Протасов помер у колонії в кінці березня 2015 року.
Колишнього начальника зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача 29 січня 2013 року засудили до довічного ув'язнення. Однак донині залишаються неназваними і непокараними замовники вбивства Гонгадзе.
У квітня 2014 року ГПУ почала перегляд справи про вбивство журналіста і перевірку причетності до нього тодішнього президента Кучми. У лютому 2015 Генпрокуратура відновила досудове розслідування кримінального провадження за фактом організації умисного вбивства Георгія Гонгадзе.
У червні Вищий спеціалізований суд України вирішив розсекретити засідання суду по справі Гонгадзе. Аудіозаписи Печерського суду просив розсекретити представник потерпілого.