20 січня християни східного обряду відзначають Собор Предтечі та Хрестителя Господнього Івана, який встановлено на честь Івана Хрестителя, який хрестив Христа у водах річки Йордан. Відзначають свято наступного дня після Богоявлення.
Що заведено робити у свято
Віруючі розпочинають цей день з походу до церкви на службу.
З 20 січня починається період «посвяток» - люди повертаються до звичного життя після свят, що тривали від Різдва до Водохрещі.
У свято прийнято влаштовувати пишні гуляння, а також пити брагу. Вважалося, що хтось вип'є цього дня, той не матиме сліз і печаль відступить.
У свято худобі давали хліб з сіллю та млинці. Вважалося, що це має підвищити плодючість тварин.
З цього свята жінки діставали свої вишивки та нитки, які ховали перед Різдвом, «щоб нечисть нитки не плутала».
У цей день розпочиналися м'ясниці, які тривали кілька тижнів. У цей час традиційно співали пісні, хлопці та дівчата влаштовували вечорниці, а також організовували весілля. Після м'ясниць все це заборонялося, оскільки наставав Великий піст.
Молитва до Івана Хрестителя
Святий Іване, предтече і хрестителю Господній! Про тебе говорить святий євангелист, що ти чоловік, посланий від Бога, щоб дати свідоцтво про світло, і щоб усі увірували в те правдиве світло, що прийшло на цей світ просвітити кожну людину. Після тебе мало воно прийти, але воно було перше, ніж ти, бо воно було від віків. Про тебе, всехвальний пророче, свідчить сам Господь, коли каже, що ти більший від усіх інших. Пророки провіщали Христа словами, а ти вказав на нього рукою і говорив: “Це Агнець Божий, що бере на себе гріхи світу”. Ти проповідник покаяння, ти хрестив розкаяних у Йордані, ти вдостоївся власною рукою діткнутися верху голови царя Бога. Ти перший мученик, ти посників і пустинників наставник, ти вчитель чистоти, ти близький друг Христа. Тебе прошу, до тебе припадаю: Не відмов мені твого заступництва, щоб душа моя відновилася покаянням, немов другим хрещенням, бо ти був проповідником покаяння і хрестителем. Випроси мені ласку, щоб я міг (могла) одержати прощення гріхів і міг (могла) увійти колись туди, куди ніщо скверне не може ввійти, у небесне царство. Амінь.