Складні часи: як діяти, якщо автомобіль постраждав від військової агресії РФ

Поділитися
Складні часи: як діяти, якщо автомобіль постраждав від військової агресії РФ © Валентин Резніченко / Telegram
Це стосується і випадків, коли авто залишилось на окупованій території.

Росія руйнує українські міста і села, завдаючи ракетних ударів по житловим будинкам, лікарням, школам. Нерідко, через обстріли страждають і цивільні авто.

Експерти «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, як діяти у разі пошкодження або знищення транспортного засобу.

Зафіксуйте факт завдання шкоди

Це можна зробити шляхом:

  • фото та/або відеофіксації (бажано з прив’язкою до місцевості, будинків, інших орієнтирів);
  • письмових пояснень не менше 2-х свідків;
  • знімків екрану з новин або посилання на публікації в ЗМІ, що висвітлювали відповідну подію тощо;

Потім слід звернутися до правоохоронних органів для повідомлення про вчинення кримінального порушення:

  • за номером 102 (поліція) або 0 800 500 021 (СБУ);
  • подайте до правоохоронних органів заяву з доданими доказами щодо події, копією документа, що посвідчують особу, і копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Документи можна направити цінним поштовим листом з описом вкладення, або подати особисто через канцелярію, або підписані та відскановані копії документів направити електронною поштою. Обов’язково отримайте витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкрите кримінальне провадження.

Визначте розмір понесених збитків

В умовах війни, коли пошкодження або знищення майна сталося внаслідок збройної агресії РФ, кримінальні правопорушення кваліфікують за ст. 438 КК України (порушення законів і звичаїв війни). При такій кваліфікації розмір шкоди значення не має. Разом із тим, потерпілий отримає можливість пред’явити цивільний позов у межах кримінального провадження.

Юристи рекомендують подавати заяву про вчинення кримінального правопорушення, бо, серед іншого, потерпілий зможе наполягати на проведенні автотоварознавчої експертизи на підставі п. 6 ч. 2 ст. 242 КПК України для визначення розміру матеріальних збитків для цивільного позову.

Обов’язково зберігайте всі можливі квитанції, чеки, акти виконаних робіт, інші документи щодо витрат, яких зазнав власник авто у разі його пошкодження.

3️верніться за страховим відшкодуванням.

Це можливо лише у разі, якщо це прямо передбачено договором майнового страхування, тобто коли йдеться про страхування інтересів, пов’язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням майном.

Повідомити страховика про настання страхового випадку, необхідно у визначений договором строк, оскільки у разі несвоєчасного повідомлення без поважних на те причин страхова компанія може відмовити у здійсненні страхової виплати.

 Договір страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортного засобу (“автоцивілка”) не є договором майнового страхування і не надає права на отримання страхового відшкодування.

Зверніться за списанням транспортного засобу

Це обов’язкового треба зробити не лише, якщо він пошкоджений до стану непридатності чи знищений, а і залишився на тимчасово окупованій території.

Це потрібно зробити, бо:

  • якщо автомобіль дорогий (коштував від 2 437 500 грн.) і йому не більше як 5 років, то доводиться сплачувати податок на транспорт, якого фактично немає у власності.
  • якщо авто залишилося на окупованій території, то у разі крадіжки чи вчинення іншого злочину, особа все одно залишається власником і може бути залучена до розслідування.
  • якщо номерні знаки чи автівку використовуватимуть на дорогах України, то всі штрафи за порушення ПДР, зафіксовані в автоматичному режимі, доведеться сплатити власнику.

Для замовлення послуги вибракування власник авто може звернутися до найближчого сервісного центру МВС.

Держава надає українцям компенсацію за зруйноване внаслідок російської агресії житло. Нагадаємо, як правильно зафіксувати руйнування.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі