Скандал навколо ситуації у Міністерстві охорони здоров'я України пов'язаний зовсім не з кадровою політикою, а з відкатом двох реформ у загальнодержавному масштабі, заявила глава Директорату стратегічного планування та євроінтеграції Міністерства охорони здоров'я Ірина Литовченко в ефірі "Громадського".
При цьому, за її словами, така ж ситуація відбувається у міністерствах повсюдно – просто у співробітників МОЗ вистачило сміливості витягнути цю історію на загальний огляд.
"Це реформа охорони здоров'я та реформа держслужби... Просто у нас вистачило сміливості голосно сказати про це. Є мої колеги, директора з інших міністерств, які просто пишуть заяви, просто йдуть. Їм кажуть, наприклад, що "не існує такого терміну, як стратегічне планування, для чого нам потрібен такий директорат, ми не розуміємо чим ви займаєтеся", або знаходять якісь інші причини", – розповіла Литовченко.
Нагадаємо, 24 вересня працівники Міністерства охорони здоров'я виступили з відкритим листом до прем'єр-міністра Олексія Гончарука щодо ситуації в міністерстві. Зокрема в ньому зазначається, що попри задекларовану новопризначеним керівництвом міністерства стратегію продовження реформи медицини насправді робота МОЗ уже майже місяць як паралізована, а від керівників директоратів вимагають звільнення.
Серед переліченого вказано на відсутність підписів під документами щодо закупівель та поставки ліків для важкохворих пацієнтів;, заблоковані закупівлі машин екстреної медичної допомоги, призупинено процес автономізації низки крупних медичних закладів, як от Інститут раку, Інститут серця та ОХМАТДИТ, блокування документів та рішень для нормальної роботи Національної служби здоров'я, яка забезпечує роботу та фінансування понад 1000 медичних закладів первинки та програма "Доступні ліки".
У коментарі ZN.UA генеральний директор Департаменту медичних послуг Оксана Сухорукова зазначила, що тиск на працівників почався майже відразу після зміни міністра. Зазначимо, що керівники директоратів були обрані на посади в Міністерстві охорони здоров'я на основі результатів незалежних конкурсів.
При цьому раніше нова міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька заявила, що реформа медицини буде продовжуватися у тому ж вигляді, в якому її планував попередній Кабмін, однак її другий етап стартує не 1 січня, а 1 квітня 2020 року.