Ситуація на окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) стає усе біль непередбачуваною. Про це йдеться у заяві Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), оприлюдненій 6 травня.
За словами гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі, присутні на ЗАЕС експерти МАГАТЕ досі регулярно чують там обстріли, в тому числі пізно ввечері в п'ятницю. Усі шість енергоблоків знову зупинені.
"Загальна ситуація в районі Запорізької атомної електростанції стає все більш непередбачуваною і потенційно небезпечною. Я вкрай стурбований цілком реальними ризиками для ядерної та фізичної безпеки станції. Ми повинні діяти негайно, щоб запобігти загрозі серйозної ядерної аварії та пов'язаних з нею наслідків для населення і навколишнього середовища. Цей великий ядерний об'єкт має бути захищений. Я продовжуватиму наполягати на тому, щоб усі сторони взяли на себе зобов'язання досягти цієї життєво важливої мети, а МАГАТЕ продовжуватиме робити все можливе, щоб допомогти забезпечити ядерну та фізичну ядерну безпеку на станції", – процитовано у заяві Гроссі.
Присутні на ЗАЕС експерти отримали інформацію, що росіяни розпочали евакуацію мешканців Енергодара, де проживає більшість персоналу станції. Гроссі занепокоєння з приводу все більш напружених, стресових і складних умов для персоналу і їхніх сімей.
Експерти, за словами Гроссі, стежать за ситуацією на предмет будь-якого потенційного впливу на ядерну та фізичну ядерну безпеку.
Колаборант та окупаційний директор Запорізької АЕС Юрій Чернічук публічно заявив, що персонал не евакуюється, і що вони роблять все необхідне для ядерної безпеки на станції, всі шість реакторів якої перебувають у режимі зупинки. Він також заявив, що обладнання станції обслуговується відповідно до всіх необхідних правил ядерної та фізичної ядерної безпеки.
Нагадаємо, російські окупанти розмістили у приміщенні турбінного відділення енергоблока №4 ВП Запорізької АЕС військову техніку, зброю та вибухівку.
Британська розвідка інформувала про те, що російські окупанти розмістили бойові позиції з мішками з піском на дахах кількох із шести корпусів реакторів захопленої ними Запорізької атомної електростанції.