На звільненому від росіян українському острові Зміїний першими з іноземних ЗМІ побували журналісти СNN та показали чергування українських військовослужбовців на ньому.
Журналісти поспілкувалися із бійцем з позивним «Фортуна», росіянином, який жив з сім’єю в Україні і добровільно став на її захист.
«Ми повинні бути на варті 24/7, щоб нам ніколи не було нудно. Завжди є чим зайнятися, – розповів він. – На даному етапі росіяни завдають лише повітряних ударів. Щоб ми могли почути, як вони приходять. Плюс у нас є спостерігачі по всьому периметру і ми отримуємо розвіддані. Тому зазвичай нас попереджають про можливу атаку».
Інший боєць невеликого спостережного гарнізону на острові з позивним «Шекспір» розповів про звільнення Зміїного.
«Росіяни помилилися, вважаючи, що ми не можемо до них дістатися. Вони думали, що ми можемо обстрілювати їх лише з систем залпового вогню, тому встановили на острові протиповітряні системи. Вони змогли перехопити наші ракети, але ми застосували комплексні удари ствольною артилерією», – сказав «Шекспір».
Саме він керував операцією зі звільнення острова, який росіяни захопили у перший день вторгнення. За його словами, у бою використовували французькі артилерійські установки CAESAR, а також реактивні установки залпового вогню «Град». Але українську гаубицю «Богдана» він не хвалить, каже, що вона частіше ламалась, ніж стріляла.
«Шекспір» також розповів, що було використовувати артилерію в морі – це значно складніше за звичну статичну роботу на землі. «Умови різні, тому прицілювання складне», – сказав він, додавши, що зробити вогонь артилерії точнішим допомогли розвідувальні безпілотники.
Сам острів, за словами «Шекспіра», має не лише символічне, а й стратегічне значення.
«Контроль над островом Зміїний дозволяє контролювати гирло Дунаю. Без забезпечення (острова) підписання зернової угоди було б неможливим», – вважає «Шекспір».
Нагадаємо, командувач ВМС Олексій Неїжпапа в інтерв’ю, опублікованому Військово-морськими силами України, повідомив, що ключову роль у звільненні острова Зміїний у Чорному морі відіграли створені під час війни берегові ракетні війська.