Щороку взимку українці традиційно відзначають Щедрий вечір. В народі це свято ще називають Маланка. Ця назва походить від святої Меланії, яку вшановують цього дня.
Минулого року дата свята змінилася. Раніше його відзначали 13 січня, а тепер святкують на 13 днів раніше – 31 грудня. Це пов'язано з тим, що Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський календар.
Що треба робити у Щедрий вечір
На свято традиційно «водили Маланку». Для цього хлопець вбирався в жіноче вбрання і разом з іншими переодягненими у фольклорних персонажів та тварин ходив від хати до хати бажаючи господарям доброго здоров’я та щедрого врожаю. У свято діти та дорослі також співали щедрівки, ходячи від дома до дому. Господарі пригощали щедрувальників ласощами або давали їм гроші. Вважалося, що спів щедрівок захищає від нечистої сили.
Також у цей день накривали щедрий стіл, на якому головною стравою була кутя. Також обов’язково подавали пиріжки, вареники, млинці та страви зі свинини, оскільки ця тварина символізувала достаток.
Ворожіння на Маланку
У свято дівчата прагнули дізнатися, якою буде їхня доля, поворожити на нареченого. Кожна вибирала той спосіб ворожіння, який їй більше подобався.
Ворожіння на воді
Потрібно опустити каблучку у воду і виставити її на ніч на мороз. Скільки буде горбків на воді вранці, стільки і наречених цього року. Якщо вода стала однією опуклістю - дівчина скоро вийде заміж, а якщо рівно - для заміжжя поки не час.
Ворожіння на паличках
У коробку клали три палички: червону, білу та синю, а потім їх тричі витягали. Перший раз дозволяв побачити, наскільки багатим буде майбутній чоловік. Червона паличка вкаже на багатія, біла – середняка, синя – бідняка. Другий можна дізнатися зовнішність: червона – красень, біла – симпатичний, синя – непривабливий. Третій – наскільки сильно кохатиме: червона – пристрасно і до кінця життя, біла – ревнуватиме, синя – зраджуватиме.
Ворожіння на книзі
Потрібно взяти художню книгу та загадати бажання чи поставити запитання. Потім навмання відкрити книгу і вказати пальцем на рядок. Це і буде відповіддю.
Заборони свята
В народі у давні часи в цей день існували певні заборони. Як і в усі важливі християнські свята, в цей день не можна лаятися, лихословити, пліткувати.
У Щедрий вечір заборонялося позичати гроші та давати в борг. Також на свято не можна рахувати монети. Вважалося, що це може призвести до бідності.
В цей день не можна вдягати старий або темний одяг.