Щедрий вечір: історія свята

Поділитися
Щедрий вечір: історія свята © Депо
Вважалося, що в цей день не можна носити темний та старий одяг.

Кожної зими українці відзначають Щедрий вечір. У цього свята є також інша назва – Маланка або Меланка – на честь святої Меланії, яку вшановують цього дня.

Минулого року дата цього свята змінилася. Це пов'язано з тим, що Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський календар. Раніше його відзначали 13 січня, а тепер віряни ПЦУ відзначають свято Маланки та Щедрий вечір на 13 днів раніше – 31 грудня.

Історія свята

Щедрий вечір або Маланку традиційно відзначають напередодні Дня святого Василя. В основі його святкування лежить давня легенда. Згідно з нею богатир Василь врятував Меланку від змія та став її чоловіком. Тепер вони завжди ходять разом і тому наступного дня святкують День Василя.

Щедрий вечір має таку назву, тому що до нього готують щедрий святковий стіл. На свято готується кутя, а на столі повинні переважати м'ясні страви (ковбаси, смажене м'ясо, печеня і т. п.). До багатого столу готують також млинці, пироги з сиром, м'ясом, вареники зі сметаною.

Головне дійство Щедрого вечора це - щедрування. Як тільки починає сутеніти, групи щедрувальників, переважно молодь, ходять від хати до хати і піснями славлять господарів, бажають їм здоров'я й достатку на весь рік, за що і отримують щедру нагороду.

Що заборонено робити у свято

З давніх часів в цей день діяли певні заборони. У свято не можна лаятися, лихословити та пліткувати.

У Щедрий вечір заборонялося позичати гроші та давати в борг. Також в цей день не можна рахувати монети. Вважалося, що це може призвести до бідності.

На свято бажано було одягати світлий та новий одяг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі