"Москва готова обговорювати таку "гуманітарну акцію" безпосередньо з Вашингтоном, при цьому Україна не є стороною переговорів", - заявив журналістам їх співрозмовник.
За його словами, за повернення Сенцова в Україну Росія має намір "виторгувати" звільнення Віктора Бута (засуджений за торгівлю зброєю та підтримку терористичних груп), Костянтина Ярошенка (засуджений за контрабанду наркотиків) і Марії Бутіної (підозрюється в шпигунстві на користь РФ).
Речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова, коментуючи таку ініціативу, повідомила про те, що "не в курсі". Не знає про неї і адвокат політв'язня Дмитро Дінзе, але вважає таку ініціативу "робочою".
"Якщо є реальна (готовність влади РФ – ред.) до обміну, то й ми готові обговорювати конкретні дії. Нам лише потрібно розуміти, наскільки серйозні ці розмови", - зазначив він.
Правозахисник Михайло Чаплига, який працював у прес-службі уповноваженого Верховної Ради з прав людини, вважає такий обмін цілком можливим. І нагадує про те, що таким чином із СІЗО анексованого Росією Криму були звільнені заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз.
В обмін на Умерова і Чийгоза Туреччина видала РФ двох підозрюваних у вбивстві редактора сайту "Кавказ-Центр". Кримськотатарських активістів вивезли до Туреччини, після чого вони літаком вилетіли до Києва.
Однак заступник директора міжнародної правозахисної організації Amnesty International по Східній Європі та Центральній Азії Денис Кривошеєв вважає, що до обміну Сенцова на Бута, Ярошенка та Бутіну "можуть виникнути питання".
"Треба розуміти, що Сенцов засуджений політично мотивованим судом, інкриміновані йому дії неспіврозмірні обвинуваченням, його вина не була встановлена: він повинен бути звільнений. При цьому стосовно Бута є серйозні питання", - пояснив Кривошеєв.
Раніше у Парижі стартувала безстрокова акція французьких інтелектуалів і кінематографістів на підтримку політв'язня Кремля. Кожен активіст проводить в наметі біля посольства Росії 24 години, під час "чергування" голодує, і ночує в цьому ж наметі. Таким чином активісти закликають західних політиків посилити тиск на Кремль для звільнення українських політв'язнів.
Нагадаємо, Сенцов оголосив голодування 14 травня, вимагаючи звільнення всіх українських політв'язнів у РФ і окупованому Криму. Стан політв'язня погіршується, у нього анемія, дистрофія та гіпоксія, нещодавно сталася третя криза. У російській колонії українець написав заповіт на свою творчість у разі смерті.
У Кремлі наполегливо відмовляються задовольняти прохання сторонніх людей і родичів про помилування Сенцова, вимагаючи, щоб він написав особисто.
Олега Сенцова разом з Олександром Кольченком затримали співробітники ФСБ навесні 2014 року в окупованому Криму. Їх вивезли в Росію, де Сенцова засудили за сфабрикованим звинуваченням в організації теракту до 20 років колонії суворого режиму. Кольченко отримав 10 років позбавлення волі. Обидва провину не визнали.
Детальніше про боротьбу українського політв'язня з російським режимом і стан його здоров'я читайте в матеріалі DT.UA ""Олег Сенцов може померти в будь-яку хвилину": 102 день голодування і "неможливість" обміну".