СБУ у вівторок змінила порядок в'їзду на непідконтрольну Україні територію Донбасу і виїзду з неї.
На сайті Служби безпеки вивішений повний текст нових правил.
Громадська організація "Донбас SOS" виділила найбільш важливі зміни, які були внесені в порядок перетину лінії зіткнення в Донбасі.
Зокрема, з'явився пункт, згідно з яким "особи, які були змушені покинути своє місце проживання, щоб уникнути негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, масових проявів насильства, порушень прав людини і надзвичайних ситуаціях природного і техногенного характеру, при відсутності підстав і відповідних документів, перетинають лінію дотику за рішенням керівника Координаційного Центру без дозволу.
Слідом за ним слідує пункт "у разі загрози життю та здоров'ю дозвіл не потрібен".
Два схожих формулювання фактично роблять можливим виїзд із зони АТО без пропуску, проте, ймовірно, вони потребуватимуть додаткових роз'яснень СБУ (про що вже запитують жителі Донбасу в Facebook).
Спрощені правила в'їзду і виїзду для дітей. Особи, що народилися в 1998 році і пізніше, перетинають лінію дотику за умови подання копії або оригіналу свідоцтва про народження або іншого документа, що підтверджує особу та дає змогу ідентифікувати людину, обов'язково з супроводжуючою особою.
Якщо дитина народилася після початку АТО і не отримала свідоцтво про народження, виїзд здійснюється за умови пред'явлення паспорта особами, у супроводі яких дитина покидає неконтрольовану територію і пропуском.
Також зазначено, що особа, при наявності пропуску, має право перетнути лінію розмежування в будь-якому пункті перетину (а не тільки в тому, що заявлений у пропуску - ред.), в разі ескалації конфлікту або обмеження руху в межах транспортного коридору.
Перетин лінії зіткнення на особистому автотранспорті тепер можливий при наявності технічного паспорта та документа, що підтверджує право власності на автотранспорт (або нотаріально завіреної довіреності), тобто пропуск на автотранспорт більше не потрібен.
Документи можна подавати у пункти прийому або на КПВВ, відправляти звичайною поштою або посилати скан-копії на електронні адреси відповідних груп; в СБУ обіцяють, що в разі відправлення документів та заяви електронною поштою заявник повинен отримати автоматичну відповідь-підтвердження. Також стверджується, що про рішення щодо включення до реєстру (тих, хто подав документи) буде повідомлятися на електронну адресу, вказану в заяві.
Розширено перелік випадків, у яких можуть відмовити у дозволі на перетин лінії зіткнення.
У той же час, в правилах є пункт, який говорить: "Перетин лінії зіткнення громадським пасажирським транспортом забороняється, за винятком нерегулярних перевезень для окремих організованих груп людей (біженців, дітей для оздоровлення та відпочинку тощо), за відповідним дозволом виданими згідно з рішенням КЦ". У "Донбас SOS" повідомили, що звернулися в СБУ за додатковим роз'ясненням, тому що його можна трактувати як фактичне скасування регулярних пасажирських перевезень.
У повідомленні СБУ за стостоянию на 16 червня зазначаються 6 діючих коридорів для перетинання лінії зіткнення.
В черговий раз задекларовано, що відповідь про дозвіл перетину лінії зіткнення буде надана протягом 10 днів. У той же час, проти паперових пропусків і тривалої перевірки СБУ виступали екс-губернатор Донецької ВГА Олександр Кіхтенко і нинішній Павло Жебрівський.
За словами губернатора, в епоху Інтернету цілком реально перевірити інформацію про будь-яку людину, використовуючи паспортні дані.
"І не треба ніякої "довбаний" пропуск отримувати", - сказав напередодні Жебрівський.
Сьогодні на сайті СБУ був опублікований оновлений тимчасовий порядок перетину лінії зіткнення.Наша команда гото...
Posted by Донбас SOS on 16 Червень 2015 р.
Пропускну систему із зоною АТО запровадили в січні 2015 року, однак через неповороткість процесу і маси незручностей анонсували введення електронної системи вже в березні. За фактом електронна система з чотирьох секторів заробила тільки на Артемівському напрямку.
На отримання пропуску може піти кілька місяців через черг у десятки тисяч людей у списках. Така система, стверджують активісти і місцеві жителі, лише посилила корупцію в регіоні.