Екс-президент Віктор Янукович за сприяння ряду депутатів, чиновників і суддів цілеспрямовано йшов до узурпації влади в Україні, вважають у Службі безпеки України.
"З початку 2010 р... з самого початку Янукович мав намір узурпації влади, тобто захоплення її незаконним шляхом, шляхом змови зі своїми спільниками, в першу чергу однопартійцями з Партії регіонів, зі своїми спільниками-представниками злочинних угруповань, а також іншими особами, в тому числі високими посадовими особами, які були призначені до того часу", - заявив у четвер на брифінгу в Києві начальник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк.
За його словами, план узурпації влади Януковичем складався з декількох етапів.
"Перший етап - незаконне формування коаліції у Верховній Раді. Для цього була використана частина народних депутатів для подання до Конституційного суду, а також частина суддів КС, які... дозволили позафракційним депутатам взяти участь у створенні коаліції", - розповів представник СБУ.
Наступним пунктом була паралізація діяльності Верховного суду України. З цією метою за допомогою депутатів парламенту і суддів КС Верховний суд позбавили права касаційного перегляду справ.
Далі було "так зване повернення Конституції 1996 р. в редакції, яка діяла на кінець 2004 р.".
"Таким чином, вступив у дію план узурпації влади... всупереч інтересам українського суспільства", - підкреслив Вовк.
"Янукович, використовуючи своє службове становище і владу, разом з іншими посадовими особами, з частиною народних депутатів і суддів Конституційного суду вчинив зловживання владою і службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а саме нелегітимну зміну конституційного ладу в Україні, консолідував владу в руках президента з метою впливу на органи державної влади і управління, на правоохоронні органи, прокуратуру і суди", - підкреслив начальник ГСУ СБУ.
СБУ починає слідство по даній кримінальній виробництва, нагадав він.
Вовк особливо відзначив, що в справі фігурують екс-депутати, які давали подання в КС, і судді КС, які вчинили зловживання владою і службовим становищем.
Він зазначив, що майже всі судді КС, які приймали рішення, зараз перебувають в Україні, як і екс-депутати, які підписували подання в КС.
Раніше генпрокурор Віктор Шокін розповів про труднощі в залученні Януковича до кримінальної відповідальності. Так, Шокін заявив, що сам Віктор Янукович, як і його соратники, могли прийняти громадянство іншої країни. Адже є такі держави, з якими Україна не укладала договорів про екстрадицію.
Крім того, законодавство деяких країн, в тому числі, і Росії, забороняє екстрадицію своїх громадян.
Генпрокурор підкреслив, що прокуратура вживає всі необхідні заходи для того, щоб покарати всіх винних у злочинах на території України, і цей факт не залежить від наявного громадянства у злочинців