Служба безпеки України посилила контроль на в'їзді до Молдови через територію України щодо радикально налаштованих громадян Російської Федерації для недопущення загострення ситуації в Кишиневі, пов'язаної з іноземним втручанням у внутрішні процеси.
"У межах партнерських відносин СБУ постійно обмінюється інформацією із молдовськими колегами для збереження спокою та стабільності в регіоні. З метою недопущення загострення ситуації в Кишиневі, пов'язаної з іноземним втручанням у внутрішні процеси, наразі посилено контррозвідувальний режим на в'їзді до Молдови", - повідомили у відомстві у понеділок вранці.
Нагадаємо, напередодні КС Молдови видав постанову про розпуск парламенту країни. Опівночі 8 червня сплили 90 днів, відведені на формування нового уряду. У той самий день, але після того, як сплили відведені законом строки, депутати створили парламентську коаліцію, до складу якої увійшли проросійська "Партія соціалістів" і проєвропейський політичний блок "ACUM".
На екстреному засіданні парламенту ввечері 8 червня було затверджено склад Кабінету міністрів Молдови, члени уряду склали присягу. Уряд Молдови очолила лідер партії "Дія і солідарність" Майя Санду, спікером парламенту стала лідерка "Партії соціалістів" Зінаїда Гречана.
Також депутати більшістю в 61 голос проголосували за прийняття декларації "Про захоплену державу", в якій йдеться про необхідність звільнення держави від "влади олігархів" і виведення держструктур з-під впливу "Демократичної партії".
Після цього в Кишеневі спалахнули акції протесту, невідомі заблокували будівлі уряду, МВС, Генеральної прокуратури, міністерства фінансів, міністерства сільського господарства, регіонального розвитку та навколишнього середовища, а також низку інших установ. А лідер "Демократичної партії" Володимир Плахотнюк заявив про спробу "соціалістів" і блоку "ACUM" узурпувати владу.
Вчора ввечері, 9 червня, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк повідомив, що провів розширену нараду на базі РНБО в зв'язку з загостренням політичної кризи в Молдові.
Україна закликала владу Молдови "уникати силового протистояння" і застерегла від "російського сценарію федералізації". Також Київ запропонував Кишиневу роль посередника для вирішення спору між Демпартією, яка утримує контроль над урядовими установами, та новообраним урядом на чолі з Майєю Санду.