Служба безпеки України оголосила про підозру голові Чеченської республіки РФ Рамзану Кадирову та двом його поплічникам Даніілу Мартинову (заступнику начальника управління федеральної служби військ нацгвардії РФ по Чеченській республіці) і Хусейну Межидову (командиру тактичної групи 249 окремого моторизованого батальйону «Південь» 46-ї окремої бригади оперативного призначення північно-кавказького округу військ нацгвардії рф), повідомляє пресслужба СБУ.
Кадирова підозрюють за трьома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни);
- ч. 3 ст. 110 (вчинення умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків);
- ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, виправдовування, визнання правомірною тимчасової окупації частини території України, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Росії проти України, розпочату у 2014 році).
Мартинова і Межидова підозрюють за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни, жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням).
За інформацією СБУ, в лютому-березні 2022 року Кадиров особисто керував розробкою та плануванням окремих військових операцій підрозділів, віддавав накази, заслуховував звіти та доповіді їхніх керівників.
Мартинов у минулому був спецпризначенцем ФСБ - зараз він відповідає за підготовку особистої охорони Кадирова, після того, як той відмовився від охорони ФСБ.
Встановлено, що 5 березня Мартинов особисто керував захопленням Бородянського психоневрологічного інтернату з геріатричним відділенням. За його наказами окупанти:
- взяли в заручники майже 500 осіб (пацієнти диспансеру, персонал та місцеві мешканці), з поміж яких – понад 100 лежачих хворих;
- замінували підходи до будівлі, а сам інтернат перетворили на вогневу позицію.
За наказом Межидова у період з 25 лютого по 13 березня відбулося незаконне захоплення у заручники та утримування у підвалах багатоповерхівок майже двох сотень мешканців Гостомеля. Серед потерпілих – жінки, люди похилого віку та неповнолітні діти. Полонених, які померли в нелюдських умов тримання (сирість, холод, нестача води, їжі та медикаментів), «хоронили» поблизу будинку.
Обидва «військові чиновники» звинувачуються в: утримуванні цивільних; порушенні правил поводження з цивільним населенням; використанні їх у якості «живого щита». Крім того, Межидов підозрюється ще і в пограбуванні цивільних осіб і об’єктів.
СБУ продовжує розслідування щодо інших можливих злочинів цієї трійки.
Притягнути агресора до відповідальності, і не лише моральної, а й із компенсацією за завдану шкоду — головна мета потужного наступу на юридичному фронті. І його вже розгорнула Україна — як держоргани, так і численні неурядові ініціативи. Детальніше про це читайте у статті Олександра Водяннікова «Держава-агресорка і юрисдикційні імунітети: як отримати репарації».