На думку вчених румунського Географічного товариства, у найближчий тиждень очікуються коливання земної кори у Молдові і на півдні України.
Українців знову лякають масштабними катастрофами. Цього разу з гучною заявою виступив фахівець авторитетного румунського Географічного товариства, яке знаходиться у Бухаресті. На думку сейсмологів, у зоні Вранча (в яку потрапляє територія Молдови, Румунії та частина України - ред.) може статися потужний землетрус. А оскільки епіцентр катастрофи очікується поблизу Кишинева, то проблеми можуть бути і у нас.
"Катастрофу слід чекати вже у найближчий тиждень-два. Про це свідчать дані наших сейсмологічних станцій", - заявив румунський фахівець із геофізики Рою Ніку. Він зазначив, що за потужністю прогнозується 8 балів за шкалою Ріхтера. "Землетрус повторить підземні поштовхи 1986 року під Кишиневом. Тоді коливання пошкодили 55 тисяч будинків, майже 13 тис. людей залишилися без даху над головою",- сказав він.
За словами сейсмолога, як і в 1986 році, епіцентр знову буде біля столиці Молдови. Підземні поштовхи будуть відчутні і на території України. У зоні ризику Одеська, Миколаївська, частково Чернівецька області та Крим.
Така заява викликала резонанс в Україні. Одеське товариство сейсмологів вже заявило: якщо прогноз здійсниться, частина Південної Пальміри перетвориться на руїни.
"Якщо під Кишиневом поштовхи будуть 8 балів, ми чекаємо мінімум 6-7. З одного боку, така амплітуда не є катастрофічною, але цього вистачить, щоб завалити стару Одесу. Там половина будинків в аварійному стані. Балкони і ліпнина тримаються на чесному слові",- вважає вчений Сергій Коньков.
За словами фахівців, під загрозою і нові споруди. Мовляв, в останні роки багато будинків споруджували на піску, причому будували нашвидкоруч, не враховуючи можливих сейсмологічних коливань. Таких будинків в Одесі більше десятка. Якщо будуть коливання, всі вони складуться як карткові будиночки. А це сотні людських жертв.
На думку фахівців, землетрус може дуже пошкодити стару частину Одеси і зруйнувати новобудови. Якщо прогнозам судилося збутися, поштовхи зможуть відчути навіть жителі Києва.
Незважаючи на тривожні новини, у Держслужбі з НС України про прогнозований землетрус нічого не чули. Все під контролем, сейсмологічні станції нічого не фіксують. А отже, хвилюватися й панікувати не варто, заспокоюють українців вітчизняні фахівці з техногенних катастроф. На думку вчених, подібні новини виникають щороку і довіряти їм не варто.
"Так, ми співпрацюємо з румунським Географічним товариством і обмінюємося інформацією, але там працює багато людей. Невідомо, які цілі переслідував чоловік, який зробив таку гучну заяву, - скептично підкреслює відомий сейсмолог Сергій Вербицький, завідувач відділом сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАНУ. - Передбачити землетрус складно. А назвати точні терміни неможливо. Сильні підземні поштовхи у зоні Вранча трапляються раз на 25-30 років. Враховуючи, що останній був у 1986 році, мабуть, румуни вирішили: пора чекати наступного.
За словами Вербицького, можливо, румуни на одній зі своїх станцій зафіксували потріскування земної кори, це і послужило підставою "для точних термінів". "Земля постійно рухається, на величезній глибині щось треться, щось чіпляється, наїжджає одне на одного, в результаті створюється тиск. Потріскування можуть свідчити як про швидкий викид енергії, так і, навпаки, про зменшення тиску. Сказати з точністю до тижня, буде катастрофа, - неможливо. Немає у світі такої апаратури",- заявив він.
Вербицький стверджує, що щодня моніторять ситуацію десятки сейсмологічних станцій і датчиків по всій Україні. Ніяких відхилень від норми у нас не виявлено. У той же час, за словами вченого, якщо Кишинів почне трясти з силою 8 балів, в Одесі слід очікувати не менше 7. Відчують поштовхи і в Києві. Столицю може потрясти з силою 5, або й 6 балів за шкалою Ріхтера. !zn
Читайте також:
Землетрус у Кривому Розі пов'язали з видобуванням корисних копалин