Ініціатором дезінформації про продаж Україною китайських ПЗРК FN-6 ІДІЛу є Росія, яка використовувала реальні та вигадані факти, надані їй колишніми керівниками українських спецслужб часів Віктора Януковича, заявив представник Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МО) Вадим Скібіцький.
"Проаналізувавши всю наявну в нас інформацію, можу сказати, що це добре спланована інформаційна атака Російської Федерації. Причому вона ґрунтується на фактурі, яка збиралася, починаючи з лютого 2014 року", - сказав Скібіцький в ексклюзивному коментарі агентству.
Співрозмовник агентства розповів, що Росія останнім часом налагодила контакт з країнами Перської затоки. Так, 9-11 листопада цього року емір Кувейту Сабах Аль-Ахмед Ас-Сабах перебував у Сочі, де зустрівся з Володимиром Путіним і вони обговорили питання військово-технічної співпраці між Росією і Кувейтом. "За нашою інформацією, одним із напрямів співробітництва з протидії міжнародному тероризму є обмін інформацією між спецслужбами РФ і Кувейту. І в рамках цієї роботи російські спецслужби як раз і передели наявну у них інформацію про затриманих напередодні в Кувейті людей", - сказав Скібіцький.
При цьому він підкреслив, що для цієї інформатаки російські спецслужби підібрали реальні факти, з'єднавши їх з вигадкою. Так, дійсно, в Києві існує підприємство, яке виробляє комплектуючі для ПЗРК. І, зокрема, за давнім контракту з Китаєм воно виготовляло одне з комплектуючих для китайського FN-6 – головку наведення, після чого вона відправлялася в Китай, де ракета вже збиралася повністю. "Однак закупівель готового ПЗРК FN-6, або реекспорту його в треті країни Україна ніколи не здійснювала", - сказав Скібіцький, додавши, що сам Китай, якому даний скандал також невигідний, навряд чи б пішов на продаж ПЗРК сумнівних ділкам.
Один із затриманих в Кувейті – 50-річний сирієць Абдул Карім Мохаммед Салім, в минулому році дійсно вперше відвідав Україну – кілька разів на початку зими-весни 2014 року він прилітав у р. Дніпропетровськ. Але перебував Салім там, як встановлено українськими компетентними органами, у справах своєї фірми, яка займається торгівлею парфумерними та косметичними засобами. Ця інформація була в українських силовиків, а потрапити до росіян могла разом із керівниками спецслужб часів Віктора Януковича, які зараз переховуються в Росії.
Скібіцький також звернув увагу, що момент для публікації інформації про "український слід" китайських ПЗРК саме в кінці минулого тижня був невипадковий.
"Вдало підібраний момент публікації – а саме в п'ятницю, коли починається п'ятнична молитва і вихідні дні у мусульман, тому отримати від кувейтських офіційних джерел достовірну інформацію не представляється можливим. Адже навіть прес-релізу, на який посилаються світові ЗМІ, на сайті МВС Кувейту немає. Отримати розширену інформацію можна тільки з понеділка", - сказав співрозмовник агентства.
"Дана інформатака є продовженням проводиться вже кілька тижнів потужної кампанії щодо прив'язки України до ИГИЛ: починаючи від нібито надання бойовикам ИГИЛ притулку в Україні, закінчуючи постачанням в зону конфлікту або добровольців, або зброї - ПЗРК, Буків, автоматів і навіть хімічної зброї", - сказав представник ГУР. Він додав, що надалі російська пропаганда буде тиражувати версію, що Україна нібито йде на озброєння ІДІЛ через помсту за окупацію Криму.
Насправді, в Генштабі РФ, за даними української військової розвідки, всерйоз стурбовані можливістю знищення російських літаків в Сирії ПЗРК, вкраденими з окупованих "ДНР-ЛНР". Тому представниками ФСБ і ГРУ РФ в Донбасі з Москви отриманий наказ вилучити зі схованок, що знаходяться на окупованій території, і повернути на територію Росії все ПЗРК, призначені для боротьби сепаратистів з українськими ВС. При цьому тайники, обладнані на українській території, розкриватися не будуть, пояснив Скібіцький.
Раніше Міноборони заявило, що країна не причетна до постачань зброї для ІД. У руки терористів "Ісламської держави" ПЗРК могли потрапити лише через окуповану проросійськими терористами територію Донбасу і неконтрольований кордон з РФ. "Україна не виробляє і не здійснювала закупівлю згаданих в повідомленнях зенітно-ракетних комплексів FN-6 китайського виробництва, а також не надавала транзиту для їх переміщення. Крім того, ПЗРК FN-6 не є і ніколи не перебували на озброєнні Збройних сил та інших військових формувань України", - йдеться в повідомленні на сайті Міноборони.
Раніше агентство AFP з посиланням на офіційне інформаційне агентство Кувейту повідомило, що місцева поліція заарештувала громадянина Лівану Усаму Хайята, який очолював терористичну угруповання, що займалася вербуванням бойовиків "Ісламської держави" і збором грошей, переводившихся на пов'язані з ІД банківські рахунки в Туреччині. МВС Кувейту також повідомило, що Хайят "укладав угоди на поставку зброї в Україні, використовуючи Туреччину як маршрут для відправлення зброї бойовикам ІД в Сирії на підконтрольну угруповання територію".
Також йшлося про те, що нібито в ході операцій в Україні закуповувалися китайські переносні зенітно-ракетні комплекси FN-6 (вони ж - Фейна-6), призначені для ураження літаків і вертольотів на висоті до 3,5 км.
Кувейтське інформаційне агентство KUNA уточнило, що зброя закуповувалося через збройову компанію, зареєстровану в Україні, але є власником її є уродженець Сирії Абдулкарім Мохаммед Селем, який також був заарештований у Кувейті. У повідомленні наголошується, що компанія займалася продажем ручних гранатометів і телекомунікаційного обладнання.