Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують укладати шлюб та розлучатися. Юристка Оксана Рябчук розповіла, які документи потрібні для розірвання шлюбу.
Вона розповіла, що перелік документів для розірвання шлюбу зазвичай залежить від того способу, яким громадяни вирішили розлучитися.
Так, якщо розірвання шлюбу відбувається в добровільному порядку через органи ДРАЦС, то потрібні наступні документи, а саме:
- копії паспортів громадян України;
- РНОКПП;
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- спільна письмова заява про розірвання шлюбу в якій обовʼязково зазначається, що громадяни самостійно вирішили розлучитися без примусу та не мають ніяких майнових претензій до сторін;
- рішення судових органів влади про визнання іншого члена подружжя безвісно відсутнім або недієздатним (потрібно подавати лише тоді, коли розірвання шлюбу відбувається за заявою одного із подружжя).
Якщо ж подружня пара вирішила розірвати шлюб за допомогою судових органів влади, то потрібно подавати наступні документи, а саме:
- позовна заява (вона обовʼязково подається в 2 екземплярах, оскільки за чинним законодавством інша сторона позовного провадження повинна ознайомитися із позовними вимогами особи, що подала заяву);
- копії паспортів громадян України;
- РНОКПП;
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- копії свідоцтв про народження дітей (якщо вони наявні в подружжя);
- копія квитанції із фінансової установи (банку) про сплату судового збору (проте, якщо особа звільнена від сплати судового збору, то потрібно подавати документи, що підтверджують даний факт).
Чи можливо розлучитися в Україні онлайн
В Україні під час дії воєнного стану можливо подавати лише заяву на розлучення онлайн.
Для цього:
- зайдіть за допомогою пошукової системи на державний сайт «Електронний суд»;
- на сайті зареєструйтеся із обовʼязковим вказанням електронної пошти та щоразу для підтвердження особи використовуйте власний електронно-цифровий підпис;
- після проходження реєстрації на сайті заповніть позовну заяву;
- додайте до заяви всі необхідні документи та докази, що вважаєте за потрібним у форматі PDF;
- сплатіть судовий збір в онлайн-форматі.
Після того як громадянин подасть позовну заяву через «Електронний суд», використовуючи особистий кабінет можливо відстежити рух по справі, переглядати будь-які прийняті ухвали або рішення, дати проведення судових засідань тощо.
При цьому не обовʼязково заходити постійно на сайт і переглядати наявність оновленої інформації по справі, адже всі дані будуть дублюватися на електронну скриньку особи, яка була вказана під час її реєстрації.
Хоч позовну заяву та документи можливо подати в дистанційному режимі, проте як правило розгляд судових засідань завжди відбувається в очному форматі.
Чи можливо розлучитися онлайн через «Дію»
Станом на 2024 рік в Україні передбачена лише можливість реєстрації шлюбу між громадянами за допомогою програмного забезпечення «Дія». А тому оформити розлучення через дану програму на зараз неможливо.
Проте, після оформлення розірвання шлюбу в ДРАЦС або судових органах влади в «Дії» можливо:
- отримати офіційний документ про розлучення;
- замовити отримання документа про розірвання шлюбу у паперовому вигляді в обране відділення «Укрпошти».
Нагадаємо, як розлучитися без згоди іншої сторони. В Україні розірвання шлюбу можливе як за згодою обох членів подружжя, так і в односторонньому порядку, зокрема за позовом одного з них.