Прес-секретар Міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова виступила 24 грудня з низкою заяв. Вона сказала, що "Росія побоюється розгортання повномасштабних бойових дій з боку України" і навіть що Україна нібито планує провести напад з використанням хімічної зброї.
Колишній посол США в Україні Джон Гербст вважає, що саме Росія може атакувати Україну.
"Москва любить здійснювати агресію, коли світ не звертає увагу. Вона вторглася в Афганістан під час різдвяних свят в 1979 році і напала на Грузію в сезон відпусток у серпні", - підкреслив він в інтерв'ю виданню Newsweek.
"Слабка реакція Заходу на захоплення Росією українських кораблів з екіпажем нарівні з відставкою міністра оборони США Джеймса Меттіса створюють ідеальні умови для атаки Кремля", - заявив Гербст.
Екс-помічник заступника глави Пентагону і директор аналітичного Центру Байдена при Пенсільванському університеті Майкл Карпентер зазначив, що ймовірність ескалації напруженості дуже висока.
"Росіяни прагнуть до повного контролю над Керченською протокою і Азовським морем, а українці не хочуть відмовлятися від контролю над своїми територіальними водами чи свободи проходу через протоку, оскільки це їхнє право. Таким чином, ймовірність ескалації висока", - заявив він.
Аналітики телеканалу CNN зазначили, що Росія схильна наносити удари, коли Захід дивиться в іншу сторону. Атака РФ на Азові 25 листопада також сталася в той час, коли увага світових лідерів була зосереджена на внутрішніх справах.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб". Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".