Пройти прискіпливу перевірку російських силовиків та колаборантів були змушені фактично всі мешканці тимчасово окупованих українських територій. Своїми діями окупанти порушують міжнародне право, але це не завадило їм у відкриту розгорнути багаторівневу систему фільтрації громадян України на блокпостах, прикордонних пунктах, у фільтраційних таборах, в’язницях та за місцем проживання, на окупованих територіях і в самій Росії. У статті для ZN.UA «Окуповані. Як українців пропускають через фільтраційні табори» Олександр Клюжев та Олександр Неберикут пояснили, де і як російські загарбники проводять «фільтрацію», тим самим катуючи та вбиваючи українців.
«Процес «скринінгу» людей супроводжується допитами, побиттям, роздяганням, знущаннями, викраденнями та зникненням людей. І вбивствами. Колишні учасники АТО й пенсіонери, діти й активісти, патріоти й люди, які ще зберегли пієтет до Росії, — всі вони стали об’єктами перевірки. Ніхто на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) не міг уникнути прискіпливої уваги. Навіть ті громадяни, котрі не мають жодних зв’язків зі ЗСУ й теробороною, стають мішенню окупанта. На рівні міжнародних організацій уже офіційно визнано, що росіяни шукають не лише людей, пов’язаних із військовою сферою. «Виловлюють» усіх, хто у своїй країні вважав себе її громадянином і патріотом. Надягнув вишиванку дитині в школу — ласкаво просимо в пекло», – зазначили автори.
Так, невибірковій «денацифікації» з боку російських загарбників підлягають зазвичай мешканці російськомовних міст, яких за версією кривавого диктатора Путіна, Росія прийшла «захищати». І якщо для нас останній факт не має жодного значення, оскільки Україна давно знає реальні мотиви злочинів РФ, то задурманеному російському суспільству ця обставина, теоретично, мала б багато сказати про політику їхнього президента. Однак, поки, як бачимо, росіяни продовжують задовольнятися отрутою про «українських нацистів».
«Особливо жорстокій фільтрації підлягають громадяни, які намагаються вирватися на підконтрольну Україні територію. Для багатьох наших співвітчизників захоплені окупантами рідні міста стали справжньою пасткою. Як зазначає радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, фільтрація в місті була найжорстокішою, коли ще залишалася можливість евакуації у бік вільної частини України», – додали автори.
Своєю чергою верховний комісар ООН Мішель Бачелет, констатуючи у зверненні до Ради ООН з прав людини неможливість вільно в’їхати в Маріуполь та виїхати з нього, назвала основні прояви «денацифікації» у процесі фільтрації. Зокрема, вона супроводжується свавільними рішеннями, залякуванням та приниженнями, які можна прирівняти до жорстокого поводження. Також фіксуються випадки розділення сімей і порушення недоторканності приватного життя. Бачелет виразила стурбованість ризиками затримання і жорстокого поводження з тими, хто не проходить фільтрації. «Чоловіки зникли після їх скерування до «фільтраційних» таборів» — за цими сухими фактами, згаданими в одному з коментарів ООН, стоять трагедії українських родин і непрощенні злочини.
«У великому «пакеті» знущань з українців правозахисники — від європейських до російських — зафіксували сексуальні домагання та погрози сексуальним насиллям. На жаль, путінський режим цілеспрямовано атакує українських дітей. Крім «паспортизації» та вивезення дітей у Росію, викрадення сиріт і примусового навчання російської мови в «освітніх» таборах, дітей забирали в затриманих батьків або селили спільно з дорослими в жахливих фільтраційних таборах», – зазначають Клюжев та Неберикут.
Попри те, що у центрі уваги перебувають усіяні фільтраційними таборами донецькі та луганські землі, такі ж знущання змушені переживати й жителі тимчасово окупованих територій Харківської, Запорізької та Херсонської областей. Усюди людей пропускають через фільтрацію, в них відбирають відбитки пальців. Забороняючи виїжджати на підконтрольну Україні територію, окупанти змушують громадян втікати із зони бойових дій у Росію. Фактично, людям загрожують фільтрація перед виїздом із небезпечної території, депортація до Росії та перспективи стати мішенню ФСБ вже на території держави-агресора. Депортація фільтрацією поганяє.
Місцева російська правозахисниця Свєтлана Ганнушкіна своєю фразою «Найстрашніша проблема — зникнення людей під час проходження кордону» викликала резонанс навіть у російських ЗМІ. Однак, у ФСБ на знущання з українців відреагували типово для російських спецслужб та керівництва: «Це все обґрунтовано, знадобиться роздягати — будуть». Адже дії країни-агресорки завжди «обґрунтовані» – «захищають» Донбас, повністю знищуючи його, «звільняють» українців у таборах і тюрмах, «денацифікують» Україну практиками рашизму.
«Як і належить окупанту, він видає жертвам «фільтрації» аусвайси для пересування таборами, окупованими територіями або для виїзду за межі захоплених громад. Для тих, хто не зміг пройти перевірку ФСБ і окупаційних адміністрацій, підготовлені спеціальні тюрми», – пишуть автори.
Так, за даними української генпрокурорки Ірини Венедіктової, лише на території Донецької та Луганської областей функціонує 200 постійних і тимчасових місць незаконного утримання полонених військовослужбовців та цивільних осіб, включно з журналістами й і волонтерами.
«У цих в’язницях, до яких може потрапити будь-який «відфільтрований», більшість громадян зазнавали катувань і нелюдського поводження. Офіс Верховного комісара ООН з прав людини має дані про утримання людей, які не пройшли фільтрацію, в Оленівці та Донецьку, зокрема в моторошній тюрмі «Ізоляція». Кількість громадян, які не пережили російської перевірки, достеменно невідома і, на жаль, навряд чи буде колись встановлена», – зазначили Неклюжев та Неберикут.
Повідомлялося, що у Маріуполі російські загарбники посилили перевірки та «фільтрацію» через спротив місцевого населення. Зокрема, при в’їзді з Запорізької області в Маріуполь навіть ті, хто вже пройшов «фільтрацію» змушені йти на додатковий допит ФСБ.