Обстрілами Запорізької АЕС російські загарбники прагнуть домогтися відключення станції від української енергомережі, пояснили в «Енергоатомі». У РФ раніше заявляли про плани «під'єднати станцію до російської».
«Акти ядерного тероризму на Запорізькій АЕС – її артилерійські обстріли – мають на меті руйнування інфраструктури станції, пошкодження всіх ліній електропередач, через які йде видача електроенергії в енергосистему України, знеструмлення півдня країни», - йдеться у повідомленні.
В «Енергоатомі» припускають, що росіяни продовжать працювати на досягнення цієї мети, а отже обстріли АЕС, подібні до учорашніх, триватимуть.
На українському ядерному об’єкті залишаються представники Росатома, які координують спеціальну програму з відрізання ЗАЕС від енергосистеми України через пошкодження обстрілами усіх ліній зв’язку.
«Крім руйнування інфраструктури Запорізької АЕС, цей план також включає подальше повне знеструмлення станції із запуском дизель-генераторів всіх енергоблоків для забезпечення охолодження ядерного палива, що міститься в усіх ядерних реакторах та басейнах витримки відпрацьованого ядерного палива», - пояснюють фахівці.
Ускладнює ситуацію й те, що окупанти перетворили машинні зали енергоблоків №1 та №2 на склади військової техніки та зброї, а також замінували береги Каховського водосховища.
«Невдовзі це все з високою ймовірністю може призвести до ядерної та радіаційної катастрофи, наслідки якої відчує не тільки Україна, а й вся Європа», - попереджають експерти.
Завадити ядерному тероризму Росії повинні злагоджені дії безпекових організацій, зокрема ООН, МАГАТЕ та Всесвітньої організації операторів атомних станцій (WANO), а також постійний тиск на РФ з боку міжнародної спільноти задля виведення військових із ЗАЕС.
««Енергоатом» вчергове закликає направити безпекову місію на Запорізьку АЕС із подальшою її демілітаризацією та виведенням озброєних російських військових зі станції й усієї прилеглої території, зокрема і з Енергодару. Тільки це зараз зможе гарантувати безпеку ЗАЕС і унеможливлить глобальну ядерну та радіаційну катастрофу!», - наголошується в повідомленні.
Напередодні російські окупанти двічі обстріляли промисловий майданчик атомної електростанції. Першим обстрілом було пошкоджено високовольтну лінію автотрансформатора, після чого довелося розвантажити та відключити четвертий енергоблок. Другим – азотно-кисневу станцію та об’єднаний допоміжний корпус.
Відправити на станцію моніторингову місію МАГАТЕ закликав голова європейської дипломатії Жозеп Боррель. Тим часом в ОПУ та профільному міністерстві поки не можуть дійти згоди щодо необхідності такої інспекції.