Родичі й друзі захисників України вийшли на Банкову нагадати про зниклих безвісти

Відео Документ
Поділитися
Родичі й друзі захисників України вийшли на Банкову нагадати про зниклих безвісти © Василь Артюшенко, ZN.UA
Владі пропонують покроковий план організації пошуків та повернення додому тих, на кого чекають вже сім років.

Рідні та близькі полонених і зниклих безвісти на сході України у вівторок, 12 жовтня, вийшли на акцію «Україно, ми є!». Під стінами Офісу президента України вони вишикуються у Стіну Надії, щоб нагадати владі про важливість боротьби за повернення захисників України додому.

Акція розпочалася об 11:00 і триватиме протягом 72 годин. Втім, організатори та учасники готові зробити її безстроковою, допоки вимоги не будуть виконані. Жива «Стіна Надії» з матерів стоятиме 72 години, без перерви, вдень і вночі.

Майже рік тому Об’єднання рідних зниклих безвісти «Надія» виступило одним з організаторів першої всеукраїнської акції на захист прав полонених та зниклих безвісти «Нагадай про кожного», під час якої було висунуто кілька пропозицій, щодо полонених, зниклих безвісти та членів їх родин.

Втім, за рік жодна з проблем, уваги до яких вимагали учасники акції, не вирішена, наголошують в об’єднанні:

  • Звільнення полонених не відбулось;
  • Закон про статус полонених не прийнято;
  • Єдиного реєстру зниклих безвісти немає;
  • Пошукові групи не організовані;
  • Закону про військові злочини не затверджений;
  • Координація між постраждалими та владою не відбувається.

Сьогодні учасники акції планують отримати від влади відповіді на ті самі вимоги:

  1. Включити до складу Комісії з питань зниклих безвісти за особливих обставин представників родин зниклих безвісти.
  2. Сформувати при президентові Координаційну раду з захисту полонених, зниклих безвісті та членів їх родин.
  3. Ввести до складу Тристоронньої контактної групи представників рідних полонених й зниклих безвісти.
  4. Прийняти закон «Про статус полонених», який законодавчо зафіксує правовий статус людей, що перебували й зараз перебувають в полоні, та закріплює необхідну їм соціальну допомогу.

«Ми чекаємо вже довгих сім років того, щоб державна машина почала працювати над вирішенням питання зниклих безвісти та їх родин. Ми розуміємо, що зниклі безвісти – це надскладне питання. Але ми віримо, що будь-який найважчий шлях починається з самого першого кроку. І ми чекаємо цього кроку», - наголошують активісти.

ГО «Об’єднання рідних зниклих безвісти «Надія» підготувало письмове звернення до голови ОПУ Андрія Єрмака, в якому пропонує покроковий план повернення зниклих додому. Представити його планують під час зустрічі з Єрмаком, куда запросили активістів.

Крок 1: Забезпечити ефективну роботу Комісії. Призначити їй секретаріат, виділити приміщення для роботи та бюджет для реалізації повноважень.

Крок 2: Включити до складу Комісії представників родин зниклих безвісти. Цей крок зробить Комісію легітимною, гідною довіри та надасть їй ваги.

Крок 3: Створити при президентові Координаційну раду зі складу членів родин зниклих безвісти. Без єдності з родинами зниклих безвісти та полонених будь-яка рада буде лише новим  бюрократичним органом.

Крок 4: Створити повний єдиний реєстр зниклих безвісти за особливими обставинами. В організації вже працюють над створенням та наповненням такого реєстру: www.nadiyemos.com.

Крок 5: Провести об’єктивне та чесне розслідування кожної окремої справи зниклого безвісти. Надання кожній справі справедливої оцінки за участі представників родин зниклих безвісти зі складу Комісії, і під наглядом Громадської Ради.

Крок 6: Розбудова роботи пошукових груп.

«Ми закликаємо об'єднатися заради повернення додому тих, хто нас захищав і кого ми чекаємо. Бо кожна з родин зниклих безвісти має право знати правду про долю своїх близьких і бути впевненими, що це правда, а не історія, «щоб закрити питання», - наголошує у зверненні голова Об’єднання рідних зниклих безвісти «Надія», Ядвіга Лозинська.

Крім того, аби привернути увагу до проблеми пошуку зниклих безвісти, активісти організовують унікальну виставку «Матері забутих синів» (в рамках проєкту «Стіна Надії»), яка відкриється завтра.

«Сама експозиція вибудувана в новому, незвичайному форматі виставка+вистава, що надає можливість приєднатися до історії родин зниклих безвісти як візуально, так і емоційно. Головна мета виставки – показати світові родини, які сім років виборюють право знати правду про долю своїх близьких. Донести до глядача їх стан», - розповіли організатори.

Найціннішими експонатами виставки стануть предмети, що належали зниклим ще в дитинстві. Історії цих людей розповідатимуть і фото, текстові матеріали. А емоційним центром експозиції стане копія скульптури «Бунт» Івана Кавалерідзе.

Завершить урочисте відкриття виставки вистава «З вірою та надією у серці», поставлена Дніпровським національним академічним українським музично-драматичним театром ім. Т. Шевченка саме для експозиції.

«Ми сподіваємось зробити зрозумілим для глядачів відповідь на питання, чому матір вимагає правди, чому вона вимагає доказів. Чому вона вважає за необхідне бути впевненою, що цей загиблий хлопець – саме її син. А якщо ні, то де її син? Що з ним? Як його відшукати та визволити?», - пояснюють організатори.

Як відвідати виставку: виставка відкриється 13 жовтня о 12:00, у Центральному будинку офіцерів ЗСУ на вулиці Михайла Грушевського, 30/1 у Києві. Вистава почнеться о 13:30. Вхід вільний.

Організаторами акції є: Українська асоціація полонених, Об'єднання родин зниклих безвісти «НАДІЯ», Об'єднання родин зниклих безвісти «НАДІЯ-СХІД», Асоціація родин зниклих безвісти «Едельвейс».

За даними Міжнародного комітету Червоного Хреста, станом на вересень зниклими  безвісти внаслідок бойових дій в Донбасі вважаються 811 людей. Докладніше про те, як рідні зниклих безвісти борються за їх повернення, читайте в інтерв’ю Оксани Онищенко із Ядвігою Лозинською, чий син зник у «зеленому коридорі» під Іловайськом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі