Рада національної безпеки і оборони звернулася до Кабінету міністрів із пропозицією відновити діяльність Санітарно-епідеміологічної служби, повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.
При цьому він підкреслив, що СЕС повинна займатися не перевірками закладів громадського харчування, що пов'язано з високими корупційними ризиками, а профілактикою і протидією поширенню інфекційних і вірусних захворювань.
"Щоб вона (СЕС, - Ред.) стала виконувати ті функції, які вона мала б виконувати. Це не перевірка їдалень, кафе або ресторацій. Це суто боротьба з такими речами, які сьогодні є в країні", - пояснив Данілов в ефірі "ТСН" у неділю, 23 лютого.
Характеризуючи систему біологічного захисту в Україні, секретар констатував, що вона далека від ідеального стану. Запевнивши при цьому, що держава готовий до наявних викликів.
"У нас є розуміння забезпечення медичними речовинами, у нас є забезпечення відповідним медичним персоналом", - зазначив Данілов.
20 лютого борт з евакуйованими з Уханя українцями та іноземцями приземлився в Харкові. Перед вильотом з КНР всі пасажири пройшли обстеження, ознак респираторых захворювання медики не виявили ні в кого з тих, кого взяли на борт. З Уханя евакуювали 45 українців і 27 іноземних громадян. Трьом громадянам і дівчині з собачкою відмовили в евакуації із зони спалаху коронавіруса COVID-19.
Громадян доставили на двотижневу обсервацію в закритий медцентр МВС у Нових Санжарах Полтавської області. Щоб не допустити цього, місцеві жителі заблокували дорогу, до Нових Санжар стягнули поліцію і Національну гвардію. В ході зіткнень постраждало 10 людей, у тому числі 9 правоохоронців. 24 осіб було затримано, поліція зареєструвала два кримінальних провадження.
Увечері того ж дня до Нових Санжар вилетіли прем'єр Олексій Гончарук та голова МОЗ Зоряна Скалецька для організації роботи оперативного штабу.
Президент Володимир Зеленський присоромив українців за таке ставлення до співгромадян, запевнивши, що "Україна не здаватиме своїх". Одночасно він погрожував розмістити евакуйованих українців у будинках своїх політичних опонентів "у Кончі-Заспі".
Очевидно, що ні українська влада, яка протягом місяця не могла організувати евакуацію, ані самі українці не змогли гідно вирішити завдання вивезення співгромадян із зони епідеміологічного лиха. Детальніше про те, як Україна зустрічала співвітчизників їх Уханя, читайте в матеріалі Тетяни Сіліної "Український сором".