Рятуючись від війни: яку допомогу українські переселенці можуть одержати за кордоном

09 жовтня, 2022, 06:30 Роздрукувати
Відправити
Відправити

У багатьох країнах можна отримати не лише грошову допомогу, а й низку пільг.

Рятуючись від війни: яку допомогу українські переселенці можуть одержати за кордоном
© Getty Images

Через повномасштабне вторгнення Росії, за підрахунками ООН, близько 6,5 мільйонів українців змушені були залишити свої будинки та виїхати з країни.

Читайте також: Допомога міжнародних організацій: Україна передала черговий список заяв

Європейські країни надають нашим громадянам тимчасові притулки та виплати, які можуть допомогти, доки вони не повернуться додому або не знайдуть джерела доходу в новій країні, пише «НВ Бізнес».

Польща

Згідно зі Спецзаконом, прийнятим польським урядом у березні 2022, громадяни України, які перетнули кордон з Польщею після 24 лютого у зв'язку з початком російського вторгнення, автоматично набувають статусу тимчасового захисту і можуть легалізуватися в країні за спрощеною процедурою терміном на 18 місяців з правом продовження, повідомляє ukrainian in poland.

Статус тимчасового захисту звільняє українців від необхідності подавати на тимчасовий дозвіл на проживання та оформлювати Карту побуту (Карта pobytu) у перші дев'ять місяців свого перебування на польських територіях. Тому вашими першими кроками мають бути:

 • оформлення польського ідентифікаційного коду PESEL (у муніципальному офісі);
 • створення електронного профілю Profil zaufany (Довірений профіль);
 • відкриття банківського рахунку (у деяких банках це можна зробити навіть за внутрішнім українським паспортом).

На сьогоднішній день українські біженці можуть скористатися такими фінансовими програмами:

 • щомісячна виплата 500 злотих за програмою соціальної підтримки дітей «Сім'я 500+»;
 • одноразова виплата 300 злотих у рамках програми Dobry Start – для сімей, де є школярі та студенти;
 • сімейний опікунський капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy) для сімей з двома та більше дітьми;
 • сім'ї, в яких троє або більше дітей також можуть одразу зайнятися оформленням «Карти великої родини» (Kartа Dużej Rodziny);
 • фінансова допомога власникам Карти поляка та їх найближчим родичам (отримати та продовжити Карту поляка тепер можна безпосередньо у Польщі);
 • програма матеріальної допомоги для прийомних сімей із України.

Для українців, що прибувають до Польщі, актуальною також залишається програма забезпечення житлом на умовах «40+». Йдеться про 40 злотих на день на особу, які можуть отримувати поляки за надання безкоштовного харчування та проживання для людей з України.

Також за певних умов можливі виплати для догляду за дитиною для тимчасового опікуна, виплати за хворобою, субсидії на ясла, фінансова допомога, пов'язана з народженням дитини. Передбачено й фінансову підтримку людям у складній життєвій ситуації. Цю допомогу у Польщі оплачує Управління соціального страхування (ZUS).

Литва

Після прибуття необхідно заповнити форму у Реєстраційному центрі або Міграційному відділі. Після цього заповнюється заява отримання дозволу проживання терміном 1 рік. Після заповнення реєстраційної картки ви отримуєте право на медичне страхування, а також на невідкладну допомогу. Ліки видаються за рецептом лікаря.

У Литві не потрібно отримувати дозвіл на роботу. Інформацію про працевлаштування надає служба зайнятості. Вона ж надає підтримку у навчанні та одержанні субсидії на працевлаштування.
Для отримання допомоги та пошуку роботи необхідно зареєструватися в центрі зайнятості та міграційному центрі.

Українських дітей приймають до шкіл та дитсадків Литви. Цим питанням займаються муніципалітети.

Румунія

У Румунії можна отримати статус тимчасового захисту на 1 рік. За письмовим запитом можна також отримати фінансову допомогу.

Українці, які не отримують допомоги від уряду та ООН, мають право на одноразову допомогу від Червоного Хреста Румунії у розмірі 110 €.

На виплати може претендувати:

 • сім'я, яку очолює жінка;
 • сім'я, у якої двоє або більше дітей віком до 18 років;
 • сім'я, яка має члена сім'ї з інвалідністю або члена сім'ї віком від 60 років;
 • сім'я, де членом сім'ї є вагітна або жінка, що годує грудьми;
 • самотня жінка без інших дорослих;
 • ті, у кого відсутній доступ до безкоштовного медичного обслуговування.

У Румунії після реєстрації в міграційному центрі та отримання тимчасового захисту можна отримати безкоштовну медичну допомогу. У центрах зайнятості можна шукати роботу, що відповідає вмінням та навичкам.

Німеччина

У Німеччині українці можуть отримати Arbeitslosengeld II, ALG2 — допомогу з безробіття.

Українці, які прибули до Німеччини з України, одержують фінансову допомогу вже не на основі закону про забезпечення шукачів притулку, а через соціальний кодекс. Для цього їм потрібно звертатися до центрів зайнятості (Jobcenter).

Регулярна виплата в рамках допомоги з безробіття — до 449 євро на місяць на людину максимум.
Для цього необхідно зареєструватися до Центрального реєстру іноземців та отримати Дозвіл на перебування (Aufenthaltstitel) згідно з параграфом 24, абзацом 1 закону про перебування або тимчасовою довідкою про те, що заява на отримання дозволу на перебування подана (Fiktionsbescheinigung).

Також українці можуть отримувати допомогу на дітей («дитячі гроші» — Kindergeld), а також Bafög, державний напівкредит на період навчання. Для дітей до п'яти років – це €285, для дітей від шести до 13 років – €311, для молоді від 14 до 17 років – €376 на місяць.

Центр зайнятості може оплачувати комунальні послуги, плату за житло та надавати одноразові виплати для облаштування у разі наближення народження дитини тощо.

Агентство з питань праці створило гарячу лінію для українців - +49 911 178 7915.

Італія

Насамперед необхідно заповнити заяву про набуття статусу біженця або тимчасовий захист. Для активації допомоги з тимчасового захисту необхідно звертатися до поліції. Необхідно також отримати дозвіл на проживання та дозвіл на роботу.

Національна італійська асоціація агентств з працевлаштування Assolavoro спільно з профспілками Nidil Cgil, Felsa Cisl та Uiltemp надає допомогу у пошуках роботи та фінансової підтримки українським переселенцям.

Для українців, які відвідуватимуть безкоштовні уроки (мовні чи профпідготовки), передбачено щоденну грошову допомогу у розмірі €3.50 на годину, а після повного завершення навчання одноразово виплачується €1000.

Можна отримати додаткову соціальну допомогу від Assolavoro для сімей з дітьми:

 • щомісячну виплату €150 на дітей віком від 3 років;
 • €800 на товари для догляду за дитиною до трьох років;
 • одноразову виплату €200 на підручники для дітей чи навчальні матеріали для студентів;
 • €200 на оплату університетського збору;
 • до €200 на психологічну допомогу членам сім'ї.

Угорщина

Українці можуть отримати тимчасовий захист в Угорщині — menedékes štátusz. Заявка подається до бюро Угорської дирекції міграційної служби та громадянства. Для цього потрібен паспорт та фото. Формально міграційна служба Угорщини має 45 днів для розгляду прохання.

За потреби українцям зі статусом тимчасового захисту мають надати житло, харчування та медичну допомогу. На певні види робіт можна влаштуватись без дозволу на роботу.

Переселенці з України, здобувши статус тимчасового захисту, можуть отримувати виплати у розмірі 22,8 тис. форинтів, на дитину виплачується 13,7 тис. форинтів.

Для отримання допомоги необхідно подати заяву до Дирекції міграційної служби.

Чехія

Всім біженцям місцеве Бюро праці виплачує допомогу у розмірі 5 тис. крон. (Приблизно €200).

Перша виплата здійснюється автоматично після подання паспорта та гуманітарної візи (vízum strpenie). За подальшими виплатами можуть звернутися лише ті, хто опинився у тяжкій фінансовій ситуації (наприклад, не змогли знайти роботу). Але зробити це можна не більше ніж п'ять разів.

Латвія

Тут біженці з України можуть отримати фінансову допомогу у Міністерстві добробуту. А саме:

 • одноразова допомога становить €272 на дорослого та €190 на дитину;
 • додаткова щомісячна допомога виплачується у розмірі €109 на члена сім'ї та €76 на кожного наступного члена сім'ї.

Інша матеріальна підтримка чи соціальні послуги призначається відповідно до індивідуальних потреб.

Естонія

Біженці з України мають право на ті самі пільги та виплати, що й громадяни країни.

Перш ніж подавати заяву про допомогу, необхідно отримати статус тимчасового захисту, дозвіл на проживання та естонський особистий ідентифікаційний код у пункті прийому біженців або в службі Департаменту поліції та прикордонної охорони (PPA).

Це може бути допомога на дітей від 0 до 16 років: €60 на першу та другу дитину в сім'ї, і €100 — на третю та наступних дітей. Починаючи з третьої дитини багатодітній сім'ї виплачується допомога у розмірі €300 на місяць, а з сьомої дитини – €400 на місяць.

Батькам, які прибули до Естонії з дитиною віком до 1,5 років, виплачується компенсація €584 на місяць за період до 545 днів. Таким чином, розмір цього виду допомоги залежить від віку дитини та дати початку дії посвідки на проживання батьків.

Після отримання тимчасового захисту українські біженці мають право на одержання допомоги з розрахунку прожиткового мінімуму: першому члену сім'ї виплачується один прожитковий мінімум (€150), другому дорослому – 0,8 прожиткового мінімуму (€120) та неповнолітнім дітям – 1,2 прожиткового мінімуму ( €180).

Словаччина

Право на отримання грошової допомоги в цій країні мають особи зі статусом тимчасового притулку та за наявності документів про дозвіл на проживання з відміткою ODÍDENEC.

Заява про надання матеріальної допомоги подається до відділу зайнятості, відділу з соціальних питань та питань сім'ї.

Також особи, які мають тимчасовий захист у Словаччині, мають право на отримання екстреної грошової допомоги, наданої гуманітарними організаціями в рамках програми Міністерства праці, соціальних питань та сім'ї (MoLSAF).

Сума на одну особу на місяць складає:

 • €80 на дорослого віком від 18 років;
 • €60 на дитину від 3 до 18 років;
 • €160 на дитину до 3 років.

Словенія

На грошову допомогу у Словенії також мають право громадяни України зі статусом тимчасового захисту, які не проживають у притулку, не подали заяви на міжнародний захист, не мають власних коштів чи доходів на утримання.

Розмір грошової допомоги обчислюється згідно з основним розміром мінімального доходу за такими критеріями:

 • для першого дорослого або заявника – 100% мінімального доходу;
 • для кожної наступної дорослої людини в сім'ї - 70%;
 • для дитини віком до 18 років – 30%;
 • для неповнолітньої дитини без супроводу дорослих – 100%.

Також у Словенії українці мають право подати заяву на фінансову допомогу на дитину до центру соціального захисту.

Ірландія

Для отримання допомоги в Ірландії потрібен персональний номер у Службі держзабезпечення (PPSN).

При поданні заяви на отримання PPSN можна відразу подати заяву на виплату щотижневої матеріальної допомоги, якщо вона потрібна. Максимальна виплата для людей віком від 25 років — €260

Можна написати заяву про збільшення €138 за дорослого і €40 за дитину до 12 років. За дитину старше 12 років - €48.

Дорослим 18-24 років виплата становить €117,7 із збільшенням €117,7 за підопічного дорослого. Щомісяця виплачується допомога на дітей - €140.

Франція

У цій країні тимчасовий притулок називається Статус APS. З ним біженці з України можуть отримувати допомогу, пропорційно до складу сім'ї.

Для цього необхідно отримати Карту ADA у префектурі. Українці мають пройти зустріч у французькому управлінні імміграції та інтеграції.

Фінансова допомога сім'ям у Франції визначається з урахуванням кількості її членів:

 • 1 людина - € 6,80 на день;
 • 2 особи - € 10,20 на день;
 • 3 особи - € 13,60 на день;
 • 4 особи - € 17,00 на день і так далі.

Розрахунок на одного дорослого - € 7,40 на день.

Австрія

Розмір базової соціальної допомоги в Австрії залежить від способу проживання: з повним пансіоном, самозабезпеченням або приватним проживанням.

У разі приватного проживання українці отримують таку максимальну допомогу:

 • субсидія на оренду для однієї особи — до €150 на особу на місяць;
 • дотація на оренду для сім'ї (від 2 осіб) - до €300 на особу на місяць;
 • харчування для дорослих - до €215 на особу на місяць;
 • харчування для неповнолітніх – до €100 на особу на місяць.

Для отримання субсидії на оренду житла потрібно подати договір оренди.

Австрія дозволяє отримати субсидію на шкільне приладдя (до €200 на дитину на рік), одяг (€150 на людину на рік), а також гроші на відпочинок (до €50 на людину на місяць).

Болгарія

Після подання заяви про тимчасовий захист українці одержують право на поселення на туристичних базах. Однак під час пляжного сезону їм заміняють інше житло.

Українці в Болгарії після отримання тимчасового захисту мають доступ до безкоштовної медицини, діти отримують право на освіту.

Вимушеним переселенцям виплачується одноразова допомога та інші соціальні виплати у разі додаткової заяви.

Українці одержують 375 левів (5,7 тис. грн). Одноразова цільова виплата на видачу ідентифікаційної картки – до 75 левів (1,1 тис. грн).

Можна отримати щомісячну допомогу для людей, доходи яких нижчі від індивідуально визначеного мінімального доходу та допомогу на опалення — надається на п'ять місяців протягом опалювального сезону, подати документи можна з 1 липня по 31 жовтня.

Related video

Також представники найбільш уразливих категорій та особи з фінансовими труднощами можуть одержати одноразову виплату від ООН.

Дивіться спецтему: WSJ: Друзі України на Заході почали думати, що час може бути на боці Росії Хоча минулої весни союзники Києва вважали, що чим довше триває війна, тим більші шанси, що Москва в ній зазнає поразки, але їхня точка зору тепер змінилася. Ворог наступає в чотирьох напрямках – Генштаб Ворог здійснив 24 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Трагедія в Оленівці: Лубінець заявив про відсутність прогресу у розслідуванні Україна не отримала від міжнародної спільноти очікуваної реакції. Forbes: Україна отримає танки Abrams без броні з ураном США не діляться технологією броні для своїх танків навіть з союзниками, тож цілком можливо, що саме через це Київ отримає американські машини не дуже скоро. Зеленський провів засідання Ставки: сторони обговорили ймовірні дії РФ на найближчий період Обговорювались також питання забезпечення ключових потреб сил оборони України в основних зразках озброєння.
Підготував/ла : Аліса Ігітян
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК
}