Ряд національних та регіональних ЗМІ порушують мовне законодавство – омбудсмен

Поділитися
Ряд національних та регіональних ЗМІ порушують мовне законодавство – омбудсмен © pxhere.com
Досі 5% вебсайтів національних та регіональних ЗМІ не мають української версії. 

В Україні цілий ряд національних та регіональних ЗМІ порушують мовне законодавство оскільки досі не мають україномовної версії.  Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

"У регіонах, де ми бачимо системні порушення, у нас і досі немає затверджених регіональних мовних програм, зокрема, я говорю про Харків та Одесу", – зазначив Кремінь.

Уповноважений наголосив, що з інтернет-ресурсами, в яких зафіксовані ознаки мовного порушення, будуть працювати щодо їх усунення.

Він додав, що станом на жовтень 2023 року приблизно 5% вебсайтів національних та регіональних ЗМІ не мають української версії. Це стосується 35 національних та 60 регіональних медіа.

У процесі дослідження українських медіаресурсів було проаналізовано 1924 сайти – 566 національних та 1358 регіональних порталів. На цих сайтах українська версія завантажується за замовчуванням у 81% національних та 85% регіональних ЗМІ. В інших випадках користувачам відображається російська версія або змішана сторінка з українською та російською мовами. Також дослідження соціальних мереж виявило, що українська мова значно переважає в більшості популярних соцмереж. Зокрема, західні соцмережі - Facebook, Twitter (X) та Instagram - показали зростання використання української мови.

Наприклад, в Instagram близько 90% дописів тепер пишуться державною мовою; Facebook та Twitter (X) досягли цього показника на рівні 75-80%. Для порівняння: торік частка української мови в цих соцмережах становила 65-70%, а три роки тому - у жовтні 2020 року - була лише 15-25%.

"Instagram чи ТіkTok демонструють стрімкий злет дописів державною мовою. Я буду сподіватися і вірити, що та динаміка, яку ми побачили в соціальних мережах на теренах Харківщини, Дніпропетровщини та Миколаївщини, де вперше українська стала переважати, буде й надалі зростати. Також хотів би акцентувати увагу на Одещині, яка за останній рік продемонструвала найбільший поступ: частка дописів українською мовою у соціальних мережах зросла з 27% в червні 2022 року до 49% у жовтні 2023 року!”, – зазначив Тарас Кремінь.

Зазначимо, згідно з опитуванням, соціологи виявили різке збільшення частки респондентів, які говорять у повсякденному житті переважно українською мовою, та відповідне зменшення частки російськомовних в Україні. Зокрема у грудні 2022-го 41% опитаних сказали, що спілкуються тільки українською мовою, ще 17% – віддають їй перевагу у більшості ситуацій. При цьому тільки російською говорять 6%, а переважно російською – 9%. Ще майже чверть опитаних — 24% — кажуть, що вживають обидві мови "рівною мірою".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі