РФ організувала діяльність як мінімум 18 фільтраційних таборів у прикордонних з Україною районах і на тимчасово окупованих територіях нашої держави. Про це заявила заступниця голови місії США при Організації з безпеки і співпраці у Європі Кортні Острієн на засіданні Постійної ради ОБСЄ.
"За нашою оцінкою, Росія, за допомогою проксі-груп, майже точно використовує так звані фільтраційні операції для здійснення затримань і депортацій цивільних українців до Росії", – сказала Острієн.
Вона додала, що, згідно з отриманими даними, офіційні представники РФ почали готуватися до проведення фільтрацій на території України ще до початку повномасштабного вторгнення 24 лютого. Зокрема, вони могли заздалегідь створити списки з людьми, яких збиралися затримати.
"Російські офіційні особи, ймовірно, створили списки українських цивільних, які вважалися загрозливими для контролю Росії над Україною, включаючи будь-кого з проукраїнськими поглядами, як-от політичні діячі й активісти, а також співробітників силових структур, для затримання й фільтрації. Щонайменше 18 місць фільтрації вздовж обох боків українсько-російського кордону вже було виявлено", – розповіла дипломатка.
У своєму виступі Острієн згадала кілька історій людей, яким вдалося вижити після проходження фільтраційних заходів і депортації з тимчасово захоплених територій України в РФ.
"Їхні розповіді малюють жахливу картину фільтраційних операцій Росії та її систематичного процесу насильницького переміщення цивільних жителів України в Росію, часто до віддалених районів Далекого Сходу", – зазначила вона.
Із посиланням на очевидців представниця США наголосила, що окупанти примусово відвозять мешканців України в тимчасові пункти фільтрації, розташовані, зокрема, у школах, культурних центрах, спортивних залах чи інших будівлях на тимчасово окупованих територіях України або в Росії.
Вона пояснила, що в таких місцях ворожі силовики жорстко допитують мирне населення, часто здійснюючи також обшуки та застосовуючи побиття. Після цього людей примусово відвозять у різні частини РФ, конфісковуючи всі українські документи та часто не повідомляючи про пункт призначення.
Кортні Острієн закликала документувати подібні випадки для подальшого притягнення до відповідальності всіх, хто віддає такі накази чи бере участь у їх виконанні.
“Ми маємо зробити все можливе, щоб Україна мала ресурси, необхідні для відсічі агресії Росії. Лише припинивши агресію Росії, Україна забезпечить примусово депортованим до Росії можливість повернутися додому й налагодити своє життя”, – підсумувала заступниця голови місії США при ОБСЄ.
Раніше повідомлялося, що російські окупанти з 24 лютого вивезли з України на територію РФ 2,3 мільйони людей. 365 тисяч з них – діти.
Коли перед вторгненням, 22 лютого, західні розвідки попереджали про плани росіян створити фільтраційні табори, багатьом ці сигнали здавалися згущуванням барв. Однак реальність виявилася страшнішою за попередження. Як і де відбувається фільтрація? Для чого вона потрібна росіянам? Які першочергові очікування окупантів від «фільтрації цивільних»? Чи помітив світ цю трагедію українців? Відповіді читайте у матеріалі Олександра Неберикута та Олександра Клюжева «Окуповані. Як українців пропускають через фільтраційні табори».