Згідно з інформацією ZN.UA, сьогодні вранці в Міністерстві охорони здоров'я відбулася нарада за участю представників Мінфіну, на якій по суті обговорювали можливості зупинити другий етап медичної реформи, а саме – відкотити систему фінансування медичних закладів за програмою медичних гарантій через НСЗУ назад, до субвенцій, як це було раніше. Судячи з повідомлення пресслужби МОЗ на офіційному сайті, нарада поки що закінчилась нічим.
"Нове керівництво Міністерства охорони здоров'я України не має наміру зупиняти медичну реформу в Україні. Більше того, нові зміни у системі охорони здоров'я будуть ґрунтуватися на передовому міжнародному досвіді та включатимуть інтереси лікарів та пацієнтів. Про це міністр охорони здоров'я України Ілля Ємець заявив під час засідання Кабінету Міністрів України 11 березня, - йдеться у повідомленні пресслужби, і наводиться цитата міністра: "Реформа системи охорони здоров'я України не зупиняється, вона продовжується. Наше завдання – провести такі зміни, від яких виграють всі українці: як пацієнти, так і лікарі. Очевидно, що модернізація повинна відбуватися на основі вітчизняного досвіду та передових світових практик і щоб нові механізми запрацювали одразу, а українці не потерпали від очікування змін".
Ключові слова тут – "такі зміни", оскільки поки що невідомо, якими вони будуть. Між тим відомо, що в порядку денному комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування на 13 березня, крім іншого, є два пункти:
1. Про визнання таким, що втратив чинність, Закону "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення";
2. Про проєкт постанови про невідкладні заходи щодо недопущення знищення системи охорони здоров'я, поданий народними депутатами Бойко Ю., Іоффе Ю, Макаренком М., Бортом В., Ларіним С.
Між тим, колишній глава НСЗУ, при якому провели перший етап медичної реформи Олег Петренко, вважає намагання зупинити або пригальмувати другий етап реформи катастрофою. По-перше, таким чином будуть знівельовані очікування людей, які до цього готувалися, і які розуміють, що від цього в першу чергу може виграти пацієнт.
"Якщо зараз буде відкат, то ці кращі заклади, які зараз цілком готові, потім вже не повірять. Це – дискредитація реформи", - говорить Олег Петренко.
По-друге, субвенція на медичні заклади розрахована до кінця березня. Далі фінансування має йти через НСЗУ. Якщо зараз почнуть намагатися повернути субвенцію, то є ризик, що через необхідність внесення змін в нормативні акти і відкриття рахунків у казначействах (автономізовані медичні заклади відкрили рахунки в банках) на місяць-два фінансування стане, зокрема й зарплати.
По-третє, вважає колишній глава НСЗУ, "ми цілковито втратимо довіру всіх закордонних донорів, які вкладалися в цей проєкт і інтелектуально, і фінансово.
Детальніше читайте в інтерв'ю Алли Котляр з колишнім главою НСЗУ Олегом Петренком, яке незабаром вийде на ZN.UA. А про те, що чекає українців після запуску другого етапу медреформи, читайте у матеріалі авторки "Медична реформа-2020: Що потрібно знати?".