Директор Організації договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань Лассіна Зербо опублікував карту можливого розповсюдження радіоактивних хмар після вибуху під час випробувань російськими військовими прототипу крилатої ракети з ядерною силовою установкою "Буревісник" під Северодвінськом Архангельської області Росії.
За даними Організації, нукліди 15 серпня ймовірно зачепили територію анексованого Росією Криму, південні, східні і центральні регіони України. Ймовірна радіоактивна хмара була над Україною протягом трьох днів – з 15 по 18 серпня.
Зербо додав, що всі дані доступні для держав-членів Організації.
To requests on #IMS detection beyond #CTBT, data in, or near the path of potential plume from the explosion are being analyzed . We're also addressing w/station operators technical problems experienced at two neighboring stations. All data are available to our Member States. https://t.co/pHL4WrHU23 pic.twitter.com/9aO5cQTlls
- Lassina Zerbo (@SinaZerbo) August 18, 2019
Раніше повідомлялося про те, що в Архангельській області Росії в четвер, 8 серпня, на території військового полігону під час випробування рідинного реактивного двигуна стався вибух і почалася пожежа. Міністерство оборони Росії надало трохи інформації про аварію, повідомивши лише, що дві людини загинули і шість отримали поранення в результаті вибуху рідинного ракетного двигуна на випробувальному полігоні. Лише пізніше стало відомо, що при аварії нової рухової ракетної установки загинуло п'ять співробітників російської держкорпорації "Росатом".
Влада Росії на місяць закрила ділянку Двінській губи Білого моря для вільного судноплавства, неподалік від якої на полігоні ВМФ стався вибух та було зафіксовано підвищення радіаційного фону.
Після вибуху на полігоні ВМФ Росії під Неноксою у Северодвінську Архангельської області було зафіксовано короткочасне підвищення радіаційного фону. Спочатку Міноборони РФ спростувало інформацію про підвищення радіаційного фону. Мерія Северодвінська повідомила про зворотне. "Грінпіс" навів дані МНС, які показали, що рівень радіації виріс у 20 разів вище нормального рівня в Северодвінську; у той же час деякі не заслуговуючі на довіру російські та українські видання почали заперечувати ці цифри, заявляючи про нібито відсутність достовірної інформації.
12 серпня офіційні органи заявили, що радіаційний фон в Архангельській області увійшов у норму, а цілодобовий моніторинг ситуації не показує ніяких небезпечних тенденцій.