Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект щодо генетичної ідентифікації військовослужбовців. Проект №2001а підтримали 253 народних депутатів.
Законопроект пропонує встановити гарантії ідентифікації військовослужбовців шляхом створення бази даних ДНК та застосування аналізу ДНК у разі неможливості встановлення особи звичайними методами.
База даних повинна містити дані ДНК військовослужбовців, які при проходженні військово-лікарської комісії перед вступом на військову службу висловили згоду на збір, обробку і зберігання такого роду даних.
Як зазначається пояснювальній записці до законопроекту, в Збройних силах США існує Сховище зразків біологічного матеріалу для ідентифікації останків (Armed Forces Repository of Specimen Samples for the Identification of Remains (AFRSSIR), де зберігаються зразки ДНК усіх осіб, які вступають на військову службу, осіб, які колись призивалися, осіб, які служать за контрактом та осіб-резервістів.
"На території бойових дій та АТО фіксуються факти масового безвісного поховання загиблих, помилкового поховання під чужим ім'ям. Військовослужбовці, які віддали життя за свою державу, залишаються самотніми невідомими тілами на полі бою далеко від своїх домівок. У ХХІ столітті виникає аномальна ситуація – при усіх можливостях сучасного стану науки і техніки – людина може зникнути з лиця Землі безслідно так, ніби ніколи не існувала. Все це пов'язано з проблемою встановлення особи військовослужбовця", - зазначають автори законопроекту.
Нагадаємо, що лише в серпні 2015 року в під Запоріжжям поховали 57 невідомих українських військових. У кожного загиблого взяли зразок ДНК, якщо встановиться особистість, то родичі зможуть перепоховати тіло.