Верховна Рада в першому читанні схвалила законопроект №2171, який згодом відкриє у вільний доступ дані реєстрів юридичних і фізосіб-підприємців, телеорганізацій, генеральних планів міст, всіх державних закупівель та іншої інформації, яка раніше не піддавалася оприлюдненню під виглядом "комерційної таємниці".
При прийнятті відповідного закону у другому читанні і в цілому, державні реєстраційні служби будуть зобов'язані публікувати інформацію про юридичних та фізичних осіб-підприємців, телеорганізацій генпланів міст, всіх державних закупівлях (їх умов і учасників) і так далі.
Передбачено також публікація даних реєстрів вищих навчальних закладів і громадських об'єднань.
Законопроект вводить термін інформація у формі відкритих даних - це "публічна інформація, яка публікується на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на веб-сайтах розпорядників інформації у форматі, який дозволяє автоматизовану обробку, вільний і безкоштовний доступ до такої інформації".
При цьому деяка особиста інформація, відповідно до закону "Про захист персональних даних", все ж буде прихована.
"Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, в тому числі в комерційних цілях, в поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації", - йдеться в законопроекті.
При цьому за створення та забезпечення функціонування єдиного державного порталу відкритих даних "відповідає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного уряду".
Відзначимо, на даний момент закон "Про доступ до публічної інформації" не передбачає обов'язкового оприлюднення інформації у формі масивів даних.
Доступ до звітів по виконанню бюджетів
Також у першому читанні був прийнятий законопроект №2172, який передбачає зобов'язати розпорядників бюджетних коштів, органи виконавчої влади оприлюднювати бюджетні запити, квартальну та річну звітність про виконання Державного бюджету України за програмами, паспорти бюджетних програм та звітів про виконання паспортів бюджетних програм, рішення про місцеві бюджети, інформацію про виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів (крім бюджетів сіл і селищ).
У пояснювальній записці до ініціативи пояснюється, що відповідні нововведення стануть засобом прямого контролю над державною владою і органами місцевого самоврядування, і як дієвий спосіб запобігання та виявлення корупції.
У 2014 році Верховною Радою України було внесено декілька змін в законодавство про держзакупівлі. Так, був прийнятий новий закон про держзакупівлі, а також закон про посилення прозорості держзакупівель.