Президент Росії Володимир Путін виправдовує відмову повертати Україні контроль над ділянкою україно-російського кордону в Донецькій і Луганській областях нібито наявною загрозою етнічних чисток в ОРДЛО. Повернувшись з нормандського саміту, що відбувся в Парижі 9 грудня, Путін заявив, що відсутність амністії угруповань бойовиків" ДНР" і "ЛНР" і відновлення українського контролю над кордоном начебто можуть спровокувати масові вбивства мешканців окупованого Донбасу якимись "українськими націоналістами".
"До цих пір не прийнято закон про амністію... І українська сторона весь час ставить питання: дайте нам можливість закрити кордон військами... Але я уявляю, що далі почнеться. Сребрениця буде", - заявив російський президент у Кремлі у вівторок, 10 грудня.
У Парижі Путін категорично відмовився обговорювати можливість повернення Україні контролю над кордоном до проведення місцевих виборів в ОРДЛО.
Це вже не перша згадка Путіним різанини в Сребрениці. У жовтні 2017 року на сесії організованого Кремлі дискусійного форуму "Валдай" президент РФ заявив, що "закриття кордону призведе до ситуації нарівні з Сребреницею" і пообіцяв, що Росія "ніколи цього не допустить".
У грудні того ж року на прес-конференції Путін заявив, що якісь "націоналістичні батальйони" можуть повторити "Сребреницю" в ОРДЛО.
Зазначимо, що масове вбивство боснійських мусульман у Сребрениці вчинили сербські збройні формування. А Росія під час війни в колишній Югославії підтримувала якраз Сербію і режим Слободана Мілошевича. До того ж, Росія відмовляється вважати різанину в Сребрениці геноцидом.
Як повідомлялося, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі.
Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ і продовження розмінування.
Наступну зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії заплановано на березень 2020 року. За цей час політичні радники лідерів нормандської четвірки мають узгодити кроки з імплементації політичних заходів: прийняття закону про особливий порядок самоврядування ОРДЛО на постійній основі, інкорпорації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство і підготовку місцевих виборів.