Комісія з проведення конкурсу на посаду директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) під час засідання 6 лютого внесла зміни до процедури перевірки на доброчесність, повідомляє пресслужба комісії у Facebook.
Попередня версія процедури передбачала, що запитальники для перевірки на доброчесність надсилали тим кандидатам, щодо яких у комісії були сумніви. Цим кандидатам надавалося п’ять днів для підготовки відповідей. Далі комісія аналізувала відповіді, і лише після цього затверджувала графік проведення співбесід щодо доброчесності. Усі ці кроки вимагали близько трьох тижнів.
«Запропоновані зміни дозволять одразу запросити усіх кандидатів на співбесіду щодо доброчесності, одночасно з відправкою запитальників кандидатам. Це дозволить оптимізувати процес відбору та надати можливість усім кандидатам публічно розвіяти сумніви щодо власної доброчесності. Тобто процедура стає з одного боку більш оперативною, з іншого боку – більш прозорою», – пояснюють в комісії.
Уточнюється, що попередній підхід до організації співбесід передбачав перерву як мінімум на п’ять днів між співбесідами щодо доброчесності і професійної компетентності кандидатів.
«Пропоновані зміни дозволять нам затверджувати графіки двох співбесід одночасно, без перерви між ними. У випадку встановлення невідповідності кандидата критерію доброчесності, він негайно припиняє участь у конкурсі і не буде проходити інтерв’ю щодо відповідності критерію компетентності», – пояснили в комісії.
Призначення на посаду директора НАБУ лояльного до влади кандидата може зруйнувати весь антикорупційний ланцюг НАЗК – НАБУ – САП – ВАКС, що вибудовувався роками в умовах систематичного тиску й атак політичних еліт. Детальніше про конкурс читайте у статті Олени Щербан «Конкурс на директора НАБУ. Ризики і шанси двадцятки».