Всі п'ять країн, які розслідують катастрофу над сходом України авіалайнера "Малайзійських авіаліній" рейсу MH17 в 2014 році, закликають створити міжнародний трибунал для суду над винними, повідомляють дипломати й політики.
Як заявив у четвер посол Малайзії в ООН Рамлан Бін Ібрагім, вони сподіваються, що проект резолюції про це можуть представити на розгляд Ради безпеки ООН вже в наступному місяці, в липні.
Минулого тижня експерти-юристи вже подали в Раду безпеки для попереднього вивчення проект статуту такого трибуналу і проект резолюції Ради безпеки про його створення, повідомили дипломати.
На цьому тижні ідею схвалили всі п'ять країн, які спільно розслідують трагедію: Малайзія, якій належав літак, Україна, над якою був збитий, а також Нідерланди, Австралія і Франція, які втратили в літаку більше своїх громадян.
Як заявила міністр закордонних справ Австралії Джулія Бішоп, уряд її країни відданий ідеї співпрацювати з міжнародним співтовариством, щоб домогтися справедливості для сімей жертв.
Ініціатори створення міжнародного суду при підтримці ООН сподіваються, що це зможе змусити Росію до співпраці. Їх аргументація полягає в тому, що Росія буде змушена або погодитися з цим, чи скористатися своїм правом вето в Раді безпеки і ризикувати тим, що її визнають головною перешкодою в здійсненні правосуддя над масовими вбивцями цивільних людей. Але і в такому випадку суд може бути створений рішенням Генеральної асамблеї ООН, в якій права вето не існує ні в кого.
Раніше Рада безпеки ООН вже ухвалював резолюцію, в якій закликав притягнути до відповідальності винуватців трагедії. Між тим у Кремлі відмовилися коментувати попередні перші повідомлення про можливість створення такого суду.
Як сказав з цього приводу Рамлан Бін Ібрагім, Малайзія вже попередньо обговорювала це питання з Росією, але, за його словами, ще рано говорити, Москва підтримає таку резолюцію.
А міністр закордонних справ Нідерландів Берт Кундерс зустрічався на початку червня з колегою з Росії Сергієм Лавровим на переговорах, присвячених розслідуванню катастрофи, але обидві сторони нічого не повідомили про їх хід або результати.
28 червня прокуратура Нідерландів повідомила, що голландські слідчі завершили роботи на місці катастрофи Boeing 777 в Україні.
Боїнг-777 "Малайзійських авіаліній", що здійснював рейс Амстердам - Куала-Лумпур був збитий 17 липня в Донецькій області. На його борту перебували 298 осіб. Всі пасажири і члени екіпажу загинули.
Передбачається, що літак збила ракета ЗРК "Бук-М1", випущена з району контрольованого бойовиками міста Сніжне. 2 червня радник генконструктора російського концерну ППО "Алмаз-Антей" Михайло Малишевський заявив, що в малайзійський "Боїнг", на думку експертів підприємства, дійсно влучила зенітна керована ракета комплексу "Бук-М1". Однак він стверджує, що характер пошкоджень спростовує версію про пуск ракети із району Сніжного.
Контррозвідка СБУ зібрала докази причетності бойовиків і РФ до катастрофи "Боїнга". А слідчі прокуратури Нідерландів мають достатньо доказів, щоб встановити винних у катастрофі малазійського "Боїнга" в Донбасі.
2 травня Нідерланди завершили пошукову місію на місці катастрофи "Боїнга-777".
Раніше повідомлялося, що знайдений екіпаж російського "Бука", який ймовірно збив Боїнг-777 під Донецьком.